21. yüzyıl öğrenme çerçevesi kapsamında 2018 İngilizce dersi (2-12. sınıflar) öğretim programının incelenmesi
Analysis of 2018 English (2nd-12th grades) curriculum in terms of 21st century learning framework
  1. Tez No: 970719
  2. Yazar: GÖZDE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN TAN ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, 2018 İlköğretim ve Ortaöğretim İngilizce Dersi Öğretim Programlarının 21. Yüzyıl Öğrenme Çerçevesi ile uyum durumunun tespit edilmesidir. Nitel araştırma desenlerinden biri olan doküman analizi ile yürütülen bu çalışmanın veri kaynakları 2018 İlköğretim ve 2018 Ortaöğretim İngilizce Dersi Öğretim Programıdır. Veriler, 21. Yüzyıl Öğrenme Çerçevesinin üç temel bileşeni olan 21. Yüzyıl Öğrenci Çıktıları, 21. Yüzyıl Disiplinlerarası Temalar ve 21. Yüzyıl Destek Sistemleri doğrultusunda araştırmacılar tarafından geliştirilen 21. Yüzyıl Öğrenme Çerçevesi Doküman Analiz Formu aracılığıyla elde edilerek tümdengelimli içerik analizi ile çözümlenmiştir. Elde edilen bulgular, 2018 İlköğretim ve 2018 Ortaöğretim İngilizce Dersi Öğretim Programlarında 21. Yüzyıl Öğrenci Çıktılarına ilişkin yer alan göstergelerin sınıf düzeylerine göre dağılımında sarmal, kademeli ya da sistematik bir yapının bulunmadığını ortaya koymaktadır. İlköğretim Programına kıyasla Ortaöğretim Programında 21. Yüzyıl Disiplinlerarası Temalara, daha yüksek oranda yer verildiği görülmekle birlikte, her iki programda da sınıf düzeylerine göre dağılımının düzensiz olduğu tespit edilmiştir. Her iki kademeye ait İngilizce dersi öğretim programının da 21. Yüzyıl Destek Sistemleri ile kısmi uyum sağladığı belirlenmiştir. Araştırma sonucunda, 2018 İlköğretim ve Ortaöğretim İngilizce Dersi Öğretim Programları ile 21. Yüzyıl Öğrenme Çerçevesi arasında kısmi ve dolaylı bir uyum olduğu belirlenmiştir. Bu durum, öğretim programlarının çerçevede tanımlanan bileşenleri kapsama ve yapılandırma açısından sistematik bir bütünlükle ele almadığını ve bu yönüyle önemli ölçüde gelişime açık alanlar barındırdığını ortaya koymaktadır. Bu araştırmadan elde edilen sonuçların, gelecekteki program geliştirme çalışmalarında 21. Yüzyıl Öğrenme Çerçevesi bileşenlerini kapsayan bütüncül, tutarlı ve sarmal bir yaklaşımın geliştirilmesine ışık tutması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the alignment of the 2018 Primary and Secondary School English Language Curricula in terms of the 21st Century Learning Framework. This study was based on a qualitative research approach and adopted document analysis as the research design. The data sources of the study are the 2018 Primary and Secondary School English Language Curricula in Türkiye. The data were collected through the 21st Century Learning Framework Document Review Form, developed by the researchers based on the three main components of the framework and analyzed through deductive content analysis. The finding of the study indicated that Learning and Innovation Skills were prioritized in both curricula within the scope of 21st Century Student Outcomes. It was found the distribution of 21st century skills across grade levels was not systematic. Moreover, the Secondary School English Curriculum included a higher number of interdisciplinary themes compared to the Primary School Curriculum. Both curricula displayed an uneven distribution of these themes across grade levels. Furthermore, both curricula showed only partial and indirect alignment with the 21st Century Support Systems component. As a result of the study, it was determined there was a partial and indirect alignment between both curricula and the 21st Century Learning Framework and the curricula did not address the components of the framework with a systematic and holistic approach, highlighting significant areas in need of improvement. It is expected that these findings may shed on the development of a comprehensive, coherent, and spiral approach in future curriculum development efforts, encompassing the components of the 21st Century Learning Framework.