An intensive English program for early childhood education: A case study
Erken çocukluk dönemi için yoğunlaştırılmış İngilizce eğitim programı: Bir vaka çalışması
- Tez No: 703081
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL SİNAN ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu araştırma, İngilizce ve anasınıfı öğretmenlerinin erken çocukluk dönemindeki öğrencilerin İngilizce öğrenme ihtiyaçlarına yönelik algılarının incelenmesi ve elde edilen veriler yardımıyla yoğunlaştırılmış bir İngilizce eğitim programı tasarlamayı amaçlamıştır. Bu bağlamda Türkiye'deki bir özel okulda bir vaka çalışması gerçekleştirilmiştir. Veriler okul bünyesinde çalışan ve 2020-2021 eğitim öğretim yılı içerisinde anasınıflarında görev alan İngilizce ve anasınıfı sınıf öğretmenleri ile gerçekleştirilen görüşmelerden elde edilmiştir. Araştırma verileri NVIVO programı üzerinde içerik analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular İngilizce öğrenme ihtiyaçları, pedagojik ihtiyaçlar, materyal ihtiyaçları ve değerlendirme ihtiyaçları olmak üzere dört ayrı başlık altında toplanmıştır. Bulgular, anasınıfı öğrencilerinin doğal ve değiştirilmiş girdiye eşit miktarda ihtiyaç duyduğunu göstermiştir. Ayrıca psikolojik dayanıklılık ögelerinin öğrencilere ders içi ve dışında öğretilmesi gerektiği tüm katılımcılar tarafından savunulmuştur. Dijital yerliler olan 21. yüzyıl öğrencilerinin ihtiyaçları ve yaşları doğrultusunda çevrimiçi materyallerin derslerde kullanılmasının önemi katılımcılar tarafından vurgulanmıştır. Bununla birlikte katılımcılar değerlendirmenin her yaş grubunda olduğu gibi erken çocukluk döneminde de önemli bir yeri olduğunu ve değerlendirmenin bu yaş grubunda da olması gerektiğini savunmuştur. Bu sonuçlar ışığında ve Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı (CEFR) analiz edilerek on temadan oluşan yoğunlaştırılmış bir İngilizce eğitim programı hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aimed to examine the perceptions of English and kindergarten teachers about the English language learning needs of very young learners and to design an intensive English education program with the help of the data obtained. In this vein, a case study was conducted in a private school in Turkey. The data were obtained via interviews from the English and kindergarten class teachers working with kindergarten students in the 2020-2021 academic year. Research data were analyzed using content analysis on NVIVO program. The findings were grouped under four subtitles: English learning needs, pedagogical needs, material needs, and assessment needs. The findings showed that kindergarten students need equal amounts of natural and modified input. In addition, it was advocated by all participants that the elements of psychological resilience should be taught to students both inside and outside the classroom. The importance of using online materials inside classrooms in line with the needs and ages of the 21st century students, who are digital natives, was emphasized by the participants. Moreover, the participants argued that assessment has an important place in early childhood as in every age group and that assessment should be applied in this age group as well. By analyzing these results and the Common European Framework of Reference for Languages (CEFR), an intensive English education program, consisting of ten themes, was prepared.