Okul öncesi dönem çocuklarına yönelik e-kitaplardaki çocukluk anlayışının incelenmesi
The conception of childhood in e-books for preschool children
  1. Tez No: 862650
  2. Yazar: GÜZİN DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE TÜRKAN BAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmada okul öncesi dönem çocuklarına yönelik hazırlanmış e-kitaplardaki çocukluk anlayışının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma nitel araştırma yaklaşımına göre tasarlanmış tematik analiz tekniği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, Hiperkitap e-kitap platformunda yer alan okul öncesi dönem çocuklarına yönelik 54 e-kitap oluşturmaktadır. 2022 Eylül- 2023 Ocak ayları arasında toplanan veriler araştırmacı tarafından belirlenen“çocukların nitelendirildiği sıfatlar, çocukların katıldıkları aktiviteler/eylemler, çocukların aktivitelerinin yönlendirilme durumu, çocukların bulunduğu mekânlar ve çocukların etkileşimde bulunduğu nesneler”kategorilere göre incelenerek e-kitaplarda hâkim olan çocukluk anlayışı ortaya konulmuştur. Araştırma bulgularından hareketle e-kitaplarda“yetişkinliğe hazırlık olarak çocukluk”ve“katılımcı çocuk”anlayışının hâkim olduğu görülmüştür. Çocukluğun“yetişkinliğe ulaşmak üzere bir basamak”olarak konumlandırıldığı ve bu anlayışa paralel olarak“öğrenen çocuk karakterleri”çoğu e-kitapta görülmüş olup“sosyal ilişkiler içerisindeki çocuk karakterler”sınırlı e-kitapta temsil edilmektedir bununla birlikte e-kitapların az bir kısmında çocuk oyunlarına yer verildiği tespit edilmiştir. Çocuk karakterlerin en çok bulunduğu mekân“ev”olarak tespit edilmiştir. Çocuk karakterlerin en çok etkileşimde bulunduğu nesneler ise“öz bakım nesneleri”olarak görülmektedir. İncelenen e-kitaplarda çocuklarla ilgili sık sık olumlu/ sevimli özelliklere yer verildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the understanding of childhood in e-books prepared for preschool children. The study was conducted using thematic analysis technique, designed according to the qualitative research approach. The study group of the research consists of 54 e-books for preschool children on the Hiperkitap e-book platform. The data collected between September 2022 and January 2023 were analyzed based on categories defined by the researcher, including“adjectives describing children, activities/actions children participate in, the direction of children's activities, the places where children are located, and objects with which children interact and the dominant understanding of childhood in e-books was revealed. Based on the research findings, it was observed that the dominant concepts in e-books are ”the adult in training“ and the ”the agentic child“. Childhood is positioned as a ”step toward reaching adulthood,“ and in line with this perspective, ”learning child characters“ are found in most e-books, while ”child characters in social relationships“ are limited in representation, however, it has been determined that children's games are included in a small number of e-books. The most common setting for child characters in the examined e-books is the ”home.“ The objects with which child characters most interact are identified as ”self-care objects." In the analyzed e-books, positive/adorable qualities related to children are frequently emphasized.