Yetişkin bireylerin osteoporoz farkındalığı, etkileyen etmenler ve sağlıklı yaşam biçimi davranışları arasındaki ilişkisi
The relationship between the behaviours of healthy life style and the factors affecting the awareness of osteoporosis in adult individuals
  1. Tez No: 862658
  2. Yazar: ESRA COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı; yetişkin bireylerde osteoporoz farkındalık düzeyini, etkileyen etmenler ve osteoporoz farkındalık düzeyi ile sağlıklı yaşam biçimi davranışları arasında olan ilişkiyi incelemektir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı tipte planlanan ve gerçekleştirilen bu araştırmanın örneklemini; Ağustos – Ekim 2023 tarihleri arasında İzmir Kemalpaşa Devlet Hastanesi Dahili Klinik ve Polikliniklerine başvuruda bulunan, çalışmanın dahil olma kriterlerine uyan ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan 165 hasta oluşturmuştur. Araştırmada verileri toplamak amacıyla 'Tanıtıcı Bilgi Formu', 'Osteoporoz Farkındalık Ölçeği', 'Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II' ölçme araçlarına yer verilmiştir. Araştırmacının kendisi tarafından katılımcılarla yüz yüze görüşülerek veriler toplanmıştır. Verileri değerlendirmek amacıyla; Kruskall Wallis, ANOVA, Pearson Korelasyon, Mann Whitney U analiz yöntemleri verileri değerlendirmek için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Scope: The purpose of this research is to analyze the relationship between the behaviours of healthy life style and the level of osteoporosis awareness and the factors of affecting the level of osteoporosis awaraness on adult individuals. Material and method: The sample of this research, which have planned and put into practice as descriptive study has comprised 165 patients who are willing to work us, matching the involvement criteria of our study and applying to internal clinics and polyclinics in Kemalpaşa state hospital in İzmir between August and October 2023. In order to collect data in our study, 'personal information form', 'osteoporosis awareness scale' and 'the healthy life style behaviours scale II' have been used as measurement tools. The data have been collected by the researcher via face to face interviewing method. In order to evaluate the data, Mann Whitney, Pearson Corelation, ANOVA, Kruskall-Wallis analyzing methods have been used.