Üniversite öğrencilerinin kürtaja yönelik damgalayıcı tutum, inanç ve davranışlarının belirlenmesi
Determining the stigmatizing attitudes, beliefs, and behaviors towards abortion among university students
- Tez No: 862669
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN DOĞU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Kürtaj sonucu kadınların maruz kaldığı davranışlar, kürtaja yönelik tutum ve inançlar kadın sağlığını etkilemektedir. Bu çalışmada; hemşirelik ve ebelik bölümü üniversite öğrencilerinin kürtaja yönelik damgalayıcı tutum, inanç ve davranışlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Tanımlayıcı kesitsel olarak yapılan bu çalışma Kastamonu Üniversitesi'nde 07.03.2023 ve 03.04.2023 tarihleri arasında 358 hemşirelik ve ebelik öğrencisinin katılımıyla yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu ve Kürtaja Yönelik Damgalayıcı Tutum, İnanç ve Davranışlar Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmamızda öğrencilerin kürtaja yönelik damgalayıcı tutum, inanç ve davranışları ölçek puanları ortalama 74,54±10,64 puan olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Attitudes and beliefs towards abortion, and the behaviors women encounter as a result of undergoing the procedure, impact women's health. In this study, it was aimed to determine the stigmatizing attitudes, beliefs and behaviors towards abortion among university students from the nursing and midwifery department. The descriptive cross-sectional study was conducted with 358 nursing and midwifery students in Kastamonu University between 07.03.2023 and 03.04.2023. Data collection tools were Personal Information Form and The Stigmatizing Attitudes, Beliefs and Behaviors towards Abortion Scale. In our study, the mean scale score reflecting students' stigmatizing attitudes, beliefs, and behaviors toward abortion was 74.54±10.64 points.