Kronik ürtiker tanısıyla takip edilen hastalarda omalizumab kullanımı öncesi ve sonrası dermatografizm araştırılması
An investigation of dermatographism before and after the use of omalizumab in patients followed up with a diagnosis of chronic urticaria
- Tez No: 862668
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUZAN DEMİR PEKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Ürtiker tüm toplumlarda sık görülen ve aniden ortaya çıkıp aynı gün içinde kendiliğinden kaybolan kaşıntılı ve ödemli plaklar ile karakterize bir deri hastalığıdır. Hastalığın yaklaşık altı haftadan daha kısa süren akut ürtiker ve 6 haftadan uzun süren kronik ürtiker olmak üzere 2 formu mevcuttur. Kronik ürtiker uyarılabilir ve spontan ürtiker olmak üzere ikiye ayrılır. Kronik spontan ürtiker (KSÜ) toplumun %2'sinde görülen ve uzun süreli tedavi gerektiren günlük yaşam kalitesini etkileyen önemli bir kaşıntılı hastalıktır. Bu hastalarını yaklaşık %20 kadarında eşlik eden fiziksel ürtiker vardır. Semptomatik dermografizmin varlığının tespitinde fric test adı verilen ucu künt bir cisimle deri üzerinden dermal provakasyon uygulanarak yapılan dermatografizm testi uygulanır. Çalışmamızda omalizumabın kronik spontan ürtikerdeki başarısının yanında fiziksel ürtiker üzerine olan etkinliğini değerlendirmeyi planladık. Bu çalışma, omalizumab tedavisinin kronik spontan ürtikerdeki başarısının dermatografik ürtikerdeki etkinlikle ilişkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi dermatoloji kliniğinde 28 Şubat 2023-30 Eylül 2023 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırma gözlemsel prospektif olarak dizayn edilmiştir. Çalışmaya KSÜ tanısı konulan ve 6 ay antihistaminik tedavi kullanmasına karşın Ürtiker Kontrol Skoru (ÜKT)
Özet (Çeviri)
Aim: Urticaria is a common skin disorder characterized by itchy and edematous plaques that spontaneously appear and disappear within the same day, observed in all societies. The disease has two forms: acute urticaria, lasting less than approximately six weeks, and chronic urticaria, lasting more than six weeks. Chronic urticaria is further divided into inducible and spontaneous forms. Chronic spontaneous urticaria (CSU) is a significant pruritic condition affecting about 2% of the population, requiring long-term treatment that impacts daily life quality. Approximately 20% of these patients also have accompanying physical urticaria. The diagnosis of symptomatic dermographism is confirmed by a test called the fric test, which involves dermal provocation using a blunt object on the skin. In our study, we aimed to evaluate the efficacy of omalizumab not only in chronic spontaneous urticaria but also in physical urticaria. This study aims to assess the relationship between the success of omalizumab treatment in chronic spontaneous urticaria and its effectiveness in dermatographic urticaria. Materials and Methods: The study was conducted at the Dermatology Clinic of Mugla Sitki Kocman University Training and Research Hospital between February 28, 2023, and September 30, 2023. The research was designed prospectively. Patients diagnosed with CSU and having a Urticaria Control Score (UCS)