Ana akım medyanın yeni medya uzantısında alternatif medya arayışı: FOX TV örneği
The search for alternative media in the new media extension of mainstream media: FOX TV example
- Tez No: 862687
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Alternatif medya tanımlarında olumsuz bir nitelik kabul edilen ticari güdü sosyal piramidin tabanının sesini daha geniş kesimlere duyurmak için bir avantaj olarak kullanılabilir mi? Alternatif medya, dinamik olan sosyal koşullar karşısında konjonktüre göre sermaye içine entegre olabilir mi? Bu çalışma, bu soruların cevabının olumlu olduğunu belgelemek ve alternatif medya tanımlarının sosyal yaşamın dinamik yapısına uyum sağlayabilecek şekilde olması gerekliliğine dikkat çekmek için yapılmıştır. Araştırma türüne göre nitel ve betimleyici bir çalışmadır. Medya etnografisi ve netnografi eş zamanlı kullanılmıştır. Çalışmada örneklem olarak İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat bülteni ve programda belirlenen etiketin eklendiği, bültenin yeni medya yansıması olduğu varsayılan Twitter iletileri seçilmiştir. Çalışmada veri toplama araçları olarak gözlem ve doküman inceleme kullanılmıştır. Alternatif medya tanımlarından Bailey ve diğerlerinin dörtlü tipolojisi ve Lievrouw'un alternatif ve aktivist yeni medya türleri bağlamında değerlendirmek üzere tasarlanmış bir çalışmadır. Doğal araştırma niteliğindeki çalışma ile bülten ve yeni medya yansıması gözlemlenmiş ve bu uzamda oluşan kültür ve yansımaları ortaya çıkarılmıştır. Kullanım ve doyumlar teorisine göre sınıflandırılan iletiler neticesinde kullanım amacına göre beş faktör belirlenmiştir. Bunlar: kritik yapma, amatör gazetecilik girişimleri, ideolojik güdü, pazarlama ve tatminsel yönelim olarak raporlanmıştır. Bu amaçların yukarıda listelenen alternatif medya tipolojileri ile örtüştüğü tespit edilmiştir. Bu iletilerin büten üzerindeki etkileri belirlenmiştir. Hem canlı yayın esnasındaki Küçükkaya'nın davranışları hem de Twitter kullanıcılarının sergiledikleri davranışlar betimlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Can the commercial motive, which is considered a negative quality in alternative media definitions, be used as an advantage to make the voices of the base of the social pyramid heard by wider segments? Can alternative media be integrated into capital according to the conjuncture in the face of dynamic social conditions? This study was conducted to document that the answer to these questions is positive and to draw attention to the necessity of defining alternative media in a way that can adapt to the dynamic structure of social life. The research is qualitative and descriptive in nature. Media ethnography and netnography were used simultaneously. As a sample in the study, the bulletin of Çalar Saat with İsmail Küçükkaya and the Twitter messages in which the hashtag determined in the programme was added, which are assumed to be the new media reflection of the bulletin, were selected. Observation and document analysis were used as data collection tools in the study. The study was designed to evaluate alternative media in the context of Bailey et al.'s quadruple typology and Lievrouw's alternative and activist new media types. With the study, which is a naturalistic research, the bulletin and its new media reflection were observed and the culture and reflections formed in this space were revealed. As a result of the messages classified according to the theory of uses and gratifications, five factors were determined according to the purpose of use. These were reported as: criticism, amateur journalism initiatives, ideological motivation, marketing and satisfaction orientation. These purposes were found to overlap with the alternative media typologies listed above. The effects of these messages on the audience were determined. Both Küçükkaya's behaviours during the live broadcast and the behaviours of Twitter users were described.