Elektriğin iletimi ünitesine yönelik bağlam temelli tasarlanan çizgi romanlarla öğretimin öğrencilerin temellendirilmiş zihinsel model gelişimine etkisi
The effect of teaching with context-based comics designed for the conduction of electricity unit on the development of students' grounded mental models
- Tez No: 862686
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALTAN KURNAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Araştırmada, Elektriğin İletimi ünitesine yönelik geliştirilen bağlam temelli çizgi romanın (EİBTÇR) öğrencilerin temellendirilmiş zihinsel model (TZM) gelişimine etkisinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırma nicel yaklaşımla deneysel desende yürütülmüştür. Araştırmaya 27 deney grubu öğrencisi ve 32 kontrol grubu olmak üzere 59 öğrenci katılmıştır. Araştırma için EİBTÇR ile bağlam temelli Elektriğin İletimi öğrenim durumları testi (BTEİÖDT) geliştirilmiştir. BTEİÖDT ile toplanan veriler analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda iletkenler ve yalıtkanlar ile elektriksel direnç soru gruplarında deney ve kontrol gruplarının öğretim uygulamaları öncesi TZM'lerinin çoğunlukla tutarsız karma model (TZKM) olduğu belirlenmiştir. Öğretim uygulamaları sonrasında kontrol grubu öğrencilerinde TZM gelişimi sınırlı olurken, deney grubu öğrencilerinde daha fazla TZM gelişimi gösterdikleri saptanmıştır. Ayrıca deney grubu öğrencilerinin değişim durumları derinlemesine incelenmiştir. EİBTÇR etkili bir öğretim materyali olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada ulaşılan sonuçlar neticesinde TZM yaklaşımının farklı ders ve konularda araştırılması önerilmiştir. EİBTÇR'nin öğrenme eksikliklerini gidermeye katkısından dolayı yaygınlaştırılması tavsiye edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research aimed to determine the effect of the context-based comic book (CBCB) developed for the Conduction of Electricity unit on the development of students' grounded mental model (GMM). The research was conducted in an experimental design with a quantitative approach. 59 students, 27 in the experimental group and 32 in the control group, participated in the research. For the research, CBCB and context-based Electricity Transmission learning situations test (CLST) were developed. The data collected with CLST were analyzed. As a result of the research, it was determined that the GMM of the experimental and control groups in the conductors, insulators and electrical resistance question groups before the teaching practices were mostly inconsistent mixed models (IMM). After the teaching practices, it was determined that while the development of GMM was limited in the control group students, the students in the experimental group showed more development of GMM. In addition, the change situations of the experimental group students were examined in depth. It was concluded that CBCB is an effective teaching material. As a result of the results obtained in the research, it was suggested that the GMM approach be investigated in different courses and subjects. It has been recommended that CBCB be disseminated due to its contribution to eliminating learning deficiencies.