Sosyal problem çözme becerisi ve evlilik doyumu ile ilişkisi
Social problem solving skill and its relationship with marital satisfaction
- Tez No: 862693
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPTEKİN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Yapılan bu çalışmada Sosyal problem çözme becerisi ile evlilik doyumunun ilişkisi incelenmiştir. Konu ile ilgili olarak literatür araştırması yapıldığında, problem çözme, sosyal problem çözme, evlilik doyumu ve evlilik uyumu üzerine birçok çalışmanın yapıldığı görülmüştür. Çalışmalar konu ile ilgili farklı alt başlıklarla birlikte ele alınmıştır. Sosyal problem çözme ve evlilik doyumu ilişkisinin incelenmesi şeklinde az sayıda çalışmalara rastlanmıştır. Çalışmada nitel ve nicel veriler birlikte kullanılmıştır. Araştırmanın amacı, öncelikli olarak toplumun bel kemiğini oluşturan evlilik müessesesinde yaşanabilecek sorunlara karşı çözüm becerilerinin fark edilip geliştirilmesi, evli bireylerde çözüm becerilerini geliştirirken farkındalık düzeylerinin de artması ile evlilik uyumu ve evlilik doyumlarını arttırabilmektir. Bu nedenle literatüre konu ile ilgili olarak bilimsel katkı sunmak amaçlanmıştır. Evlilikte sorunlar minimum düzeyde yaşansa dahi, farkındalık oluşturarak evlilikte mutluluk ve tatmin seviyelerinin artması hedeflenmektedir. Sosyal problem çözme becerisi ile evlilik doyumu İlişkisinin incelenmesi çalışması ilişkisel bir araştırmadır. Çalışmada veri analizi için SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırma kapsamında katılımcılar 76 kişiden oluşan İstanbul'da yaşayan 35-45 yaş aralığındaki evli bireylerdir. Çalışmada sosyal problem çözme ölçeği, evlilik doyumu ölçeği ve evlilik uyumu ölçeği uygulanmıştır. Uygulanan ölçek sonuçlarına göre sosyal problem çözme becerisi ile evlilik doyumu ölçeği ve evlilik uyumu ölçekleri arasında pozitif ilişkiye rastlanmıştır. Ayrıca evlilik uyumu ve evlilik doyumu ölçekleri,“ probleme olumlu yönelim”alt boyutları ile pozitif ilişkili görülmüştür. Evlilik uyumu ölçeği toplam puanı ile“ probleme olumsuz yönelim”,“kaçınan tarz”arasında negatif ilişkiye rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between social problem solving skills and marital satisfaction was examined. When a literature research was conducted on the subject, it was seen that many studies were conducted on problem solving, social problem solving, marital satisfaction and marital harmony. The studies are discussed under different subheadings related to the subject. A small number of studies have been found examining the relationship between social problem solving and marital satisfaction. Qualitative and quantitative data were used together in the study. The aim of the research is primarily to recognize and develop solution skills against problems that may occur in the marriage institution, which forms the backbone of society, and to increase marital harmony and marital satisfaction by increasing the awareness levels of married individuals while improving their solution skills. For this reason, it is aimed to make a scientific contribution to the literature on the subject. Even if problems in marriage are experienced at a minimum level, it is aimed to increase the levels of happiness and satisfaction in marriage by raising awareness. The study examining the relationship between social problem solving skills and marital satisfaction is a relational research. SPSS 25.0 package program was used for data analysis in the study. Within the scope of the research, the participants are 76 married individuals between the ages of 35-45 living in Istanbul. Social problem solving scale, marital satisfaction scale and marital adjustment scale were applied in the study. According to the results of the applied scale, a positive relationship was found between social problem solving skills and the marital satisfaction scale and marital adjustment scales. In addition, marital adjustment and marital satisfaction scales were found to be positively related to the“positive problem orientation”sub-dimensions. A negative relationship was found between the total score of the marital adjustment scale and“negative orientation to the problem”and“avoidant style”.