Yeşilçam sinemasında gecekondulaşma
Squattering in Yesilcam cinema
- Tez No: 862695
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZİFE GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Medya ve Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Göç daha iyi yaşama amacıyla yer değiştirme hareketidir. 1950 yılından itibaren Demokrat Parti döneminde uygulanmaya başlayan liberal ekonomi politikaları ve çiftçinin traktörle tanışması Türkiye' de iç göç hareketine neden olmuştur. Kırdan kente göçen bireyler, şehrin belli bölgelerinde gecekondu mahalleleri oluşturmuş geleneklerini devam ettirmiştir. Kentin dinamiklerine uyum sağlayamayan göçmenler çatışma, yozlaşma, yabancılaşma ve bunların sonucu suça bulaşma sürecini yaşamışlardır. Halkı eğlendirmek kadar bilinçlendirmek ve eğitmek işlevlerine sahip olan sinema sanatında Türkiye'de modernleşmenin sonucu olan göç olgusu ve kentleşmenin gecekondu mahalleleri üzerinden nasıl yansıtıldığı İstanbul'da geçen Yeşilçam dönemi filmleri üzerinden değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda Yeşilçam yönetmenlerinin toplumsal sorunlara duyarsız kalmadığı, göç ve gecekondulaşmanın sonuçlarını gerçekçi bir şekilde yansıttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Migration is a movement of relocation for the purpose of living better. The liberal economic policies that began to be implemented during the Democratic Party period in 1950 and the farmers' introduction to tractors caused internal migration in Turkey. Individuals who migrated from rural to urban areas created slums in certain parts of the city and continued their traditions. Immigrants who could not adapt to the dynamics of the city experienced conflict, corruption, alienation and as a result involvement in crime. In the art of cinema, which has the functions of raising awareness and educating the public as well as entertaining the phenomenon of immigration, which is a result of modernization in Turkey and how urbanization is reflected through slum neighborhoods have been evaluated through the Yesilcam period films set in İstanbul. As a result of the research it was determined that Yesilcam directors were not insensitive to social problems and realistically reflected the consequences of migration and slum settlement.