The roles of inferred motive and switching costs on the relationship between price discrimination, price fairness perception and repurchase intention research on Azerbaijan GSM operators
Fiyat ayrımcılığı, fiyat adaleti algısı ve tekrar satın alma niyeti arasındaki ilişkide çıkarımsal güdü ve değiştirme maliyetlerinin rolü Azerbaycan GSM operatörleri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 862696
  2. Yazar: GALANDAR MAMMADLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLFİDAN BARIŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma, farklı seviyelerde değiştirme maliyetleri olan bir oligopol piyasasında fiyat ayrımcılığı, algılanan adalet ve tüketici davranışı arasındaki az çalışılmış bağlantıları araştırmaktadır. Mevcut araştırmalardaki boşlukları ele alan bu çalışma, çeşitli fiyat ayrımcılığı uygulamalarının fiyat adaleti algıları ve tekrar satın alma niyeti üzerindeki etkisini değerlendirmek için senaryolar ve anketler kullanan yarı-deneysel bir tasarım kullanmaktadır. Çalışmada tek gruplu son-test yarı-deneysel tasarım kullanılmıştır. Katılımcılara senaryolar ve posterler sunulmuş ve ardından durum değerlendirmesi yapmaları istenmiştir. Temel bulgular, müşteri özelliklerine dayalı fiyat ayrımcılığının fiyat adalet algısını önemli ölçüde etkileyen tek fiyat ayrımcılığı uygulaması olduğunu ortaya koymaktadır. Özellikle, tüketicinin farklılaştırmaya ilişkin çıkarımsal güdüsü, fiyat adaleti algılarını şekillendirmede gerekçelendirmenin etkisini vurgulayarak önemli bir aracı değişken görevi icra etmiştir. Fiyat adaleti algısının hem ödeme acısı hem de yeniden satın alma niyeti üzerinde doğrudan bir etkisi olduğu bulunmuştur. Özellikle, değiştirme maliyetleri fiyat adaleti algısı ile yeniden satın alma niyeti arasındaki ilişkide önemli bir moderatör olarak ortaya çıkarken, ödeme acısı ile tekrar satın alma niyeti arasındaki ilişkide herhangi bir etkiye sahip değildir. Bu bulgular, oligopolistik piyasalarda kârlılık ve tüketici sadakati arasındaki hassas dengeyi gözeten firmalar için değerli bilgiler sağlamaktadır. Belirli fiyat ayrımcılığı uygulamaları temelde fiyat adaleti ile tutarsız olsa bile, tüketicilerin fiyatlandırma stratejilerinin arkasındaki güdüleri nasıl yorumladıklarını anlamak kritik bir olgudur. Dahası, yüksek değiştirme maliyetlerinden faydalanmak, potansiyel adalet kaygıları karşısında bile müşterileri elde tutmak için değerli bir araç olabilir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the understudied connections between price discrimination, perceived fairness, and consumer behavior in an oligopoly market with different levels of switching costs. Addressing gaps in existing research, it employs a quasi-experimental design utilizing scenarios and questionnaires to evaluate the impact of various price discrimination practices on price fairness perception and repurchase intention of consumers. The causal relationship in the study was conducted using an experimental design as mentioned above. The study used a one-group-only post-test quasi-experimental design. The participants were presented with scenarios and posters and then asked to give an evaluation of the situation. Key findings reveal that customer characteristics-based discrimination, as the sole practice, is significantly influencing price fairness perception. Notably, the consumer's inferred motive for price discrimination practice has served as a crucial mediator, highlighting the importance of perceived justification in forming price fairness perceptions. In addition, it was found that price fairness perception had a direct impact on both the pain of paying and repurchase intention. Notably, while switching costs emerged as a significant moderator in the relationship between price fairness perception and repurchase intention, it does not have any impact on the relationship between the pain of paying and repurchase intention. These findings provide valuable insights for firms navigating the sensitive balance between profitability and consumer loyalty in oligopolistic markets. Understanding how consumers interpret the motives behind pricing strategies is a critical fact, even though certain practices of price discrimination may be fundamentally inconsistent with price fairness. Moreover, taking advantage of high switching costs can be a valuable tool for retaining customers even in the face of potential fairness concerns.