Kronik bel ağrısı şikayetiyle başvuran erkekhastalarda yaşam kalitesi ve cinsel yaşamkalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of quality of life and sexualquality of life in male patients presenting withchronic low back pain
- Tez No: 862697
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA PEKGÖR, DR. ÖĞR. ÜYESİ HALUK YAKA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Ortopedi ve Travmatoloji Polikliniği'ne başvuran kronik bel ağrılı erkek hastalar ile Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran sağlıklı erkek bireylerin yaşam kalitesi ve cinsel yaşamının değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma, 15 Nisan 2023 – 15 Temmuz 2023 tarihleri arasında Konya Şehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Polikliniği'ne başvuran 18- 50 yaş arası 71 kronik bel ağrılı erkek hasta ile Konya Şehir Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran 18-50 yaş arası 79 sağlıklı gönüllü erkek olmak üzere toplam 150 katılımcı ile tamamlandı. Tüm katılımcılara sosyodemografik özellikleri içeren 6 soruluk anket formu, 12 sorudan oluşan Kısa Form 12 Sağlık Ölçeği (SF-12) ve 5 sorudan oluşan Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği (ACYÖ) uygulanıp kronik bel ağrılı hastalara ayrıca 1 sorudan oluşan Görsel Analog Skala (GAS) ve 10 sorudan oluşan Oswestry Özürlülük İndeksi (OÖİ) uygulandı. İstatistiksel analizler SPSS versiyon 23.0 programında yapılmıştır. Bulgular: Kronik bel ağrılı hastaların yaş ortalaması 36,9±8,1 yıl, sağlıklı kontrollerin 36,0±8,2 yıl saptandı. Kronik bel ağrılı hastaların ağrı süresi ortancası 36 (4-120) ay, GAS puanı ortancası 5 (2-10), OÖİ puanı ortancası 32.0 (12,0-68,0) tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to evaluate the quality of life and sexual life of male persons with chronic low back pain admitted to the Orthopedics and Traumatology Polyclinic and healthy male patients admitted to the Family Medicine Polyclinic. Materials and Methods: This study was completed between March 1, 2023 and June 1, 2023 with a total of 150 participants, including 71 male patients with chronic low back pain aged 18-50 years who applied to Konya City Hospital Orthopedics Outpatient Clinics and 79 male health volunteers aged 18-50 years who applied to Konya City Hospital Family Medicine Outpatient Clinic. All participants were administered a 6-question questionnaire including sociodemographic characteristics, a 12-question Short Form 12 Health Scale (SF-12) and a 5-question Arizona Sexual Experiences Scale (ASES) and patients with chronic low back pain were also administered a 1-question Visual Analog Scale (VAS) and a 10-question Oswestry Disability Index (ODI). Statistical analyses were performed using SPSS version 23.0 program. Results: The mean age of patients with chronic low back pain was 36.9±8.1 years. The mean age of healthy controls was 36.0±8.2 years. The median duration of pain in patients with chronic low back pain was 36 (4-120) months, the median GAS score was 5 (2-10), and the median OOSI score was 32.0 (12.0-68.0).