Yetişkin bireylerde algılanan ebeveyn tutumu ile yetişkin ayrılma anksiyetesi arasındaki ilişkide, kişilerarası bilişsel çarpıtmaların aracı rolü
The mediating role of interpersonal cognitive distortions in the relationship between perceived parenting attitudes and adult separation anxiety in adults
  1. Tez No: 862707
  2. Yazar: ÖYKÜM AĞCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR AKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma, yetişkin bireylerde algılanan ebeveynlik tutumu ile yetişkin ayrılma anksiyetesi arasındaki ilişkide, kişilerarası bilişsel çarpıtmaların aracı rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, İstanbul ilinde yaşayan 20-60 yaş aralığındaki 414 bireyi kapsayan nicel bir yaklaşım benimsemekte ve ilişkisel desen modeli ile yapısal eşitlik modelini kullanılmaktadır. Çalışma kesitsel bir tasarıma sahiptir. Veri toplama yöntemi olarak likert tipi anketler kullanılmıştır. Çalışma verileri Sosyo-demografik Veri Formu, Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumları Ölçeği, Yetişkin Ayrılma Anksiyetesi Ölçeği, İlişkilerle İlgili Bilişsel Çarpıtmalar Ölçeği ile toplanmıştır. Anketlerden edinilen veriler SPSS 27 ile analiz edilmiştir. Bulgular sonucu anneden algılanan aşırı koruyuculuk ebeveyn tutumunun yetişkin ayrılma anksiyetesini pozitif düzeyde yordadığı, ilişkilerle ilgili bilişsel çarpıtmaların, bu ilişkide tam aracı rolü olduğu saptanmıştır. Ebeveynlerden algılanan reddedicilik tutumlarının yetişkin ayrılma anksiyetesini yordadığı, ilişkilerle ilgili bilişsel çarpıtmaların, bu ilişkide kısmi rol oynadığı bulunmaktadır. Bu sonuçlar ruh sağlığı alanında bilişsel çarpıtmaların etkisinin gözardı edilmemesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the mediating role of interpersonal cognitive distortions in the relationship between perceived parenting attitudes and adult separation anxiety in adults. The study adopts a quantitative approach covering 414 individuals between the ages of 20-60 living in Istanbul and uses a relational design model and structural equation modeling. The study has a cross-sectional design. Likert-type questionnaires were used as data collection method.The study data were collected through the Sociodemographic Data Form, Shortened Perceived Parental Attitudes Scale, Adult Separation Anxiety Scale, and the Cognitive Distortions in Relationships Scale. The collected survey data were analyzed using SPSS 27. The findings revealed that perceived overprotectiveness from the mother positively predicted adult separation anxiety, with cognitive distortions in relationships identified as a complete mediator in this association. Additionally, perceived rejection attitudes from parents were found to predict adult separation anxiety, with cognitive distortions in relationships playing a partial mediating role in this context. These results emphasize the importance of not overlooking the impact of cognitive distortions in the field of mental health.