Ayaktan kemoterapi uygulanan kanserli hastaların spiritüel iyilik hali, psikolojik dayanıklılık düzeyi ve yaşam kalitesinin incelenmesi
Examination of spiritual well-being, psychological resilience levels, and quality of life of patients with cancer undergoing outpatient chemotherapy
- Tez No: 862708
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜLFÜNAZ ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, ayaktan kemoterapi uygulanan kanserli hastaların spiritüel iyilik hali, psikolojik dayanıklılık düzeyi ve yaşam kalitesini belirlemek için yapılmıştır. Çalışma, Nisan 2023-Temmuz 2023 tarihleri arasında İstanbul ilinde bulunmakta olan kamuya ait iki hastanede ayaktan kemoterapi uygulanan 200 hastayla gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri, Kişisel Bilgi Formu, Spiritüel İyi Oluş Ölçeği (FACIT-SP-12), Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (KPSÖ) ve EORTC QLQ-C30 Yaşam Kalitesi Ölçeği (EORTC QLQ-C30) ile yüz yüze görüşme yoluyla toplanmıştır. FACIT-SP-12 toplam puan ortalaması 32.94±7.39, alt boyut puan ortalamaları ise Anlam 11.75±2.81, Barış 10.05±3.85, İnanç 11.14±3.21 olarak bulunmuştur. KPSÖ toplam puan ortalaması 20.28±3.63'tür. EORTC QLQ-C30'nun alt boyutları olan Fonksiyonel Ölçek puan ortalaması 71.71±18.62 Semptom Ölçeği puan ortalaması 40.77±19.31, Genel Yaşam Kalitesi puan ortalaması 66.29 ± 24.06'dır. Spiritüel İyi Oluş, psikolojik sağlamlığın Fonksiyonel Ölçek ve Genel Yaşam Kalitesi üzerine olan pozitif etkisini güçlendirmektedir. Spiritüel iyi oluş, psikolojik sağlamlığın Semptom Ölçek üzerine olan negatif etkiyi güçlendirmektedir. Sonuç olarak, hastaların spiritüel iyilik hali, psikolojik dayanıklılık düzeyi ve yaşam kalitesi orta düzeyde bulunmuştur. Hastaların spiritüel iyilik hali artıkça psikolojik dayanıklılığı artmaktadır. Psikolojik dayanıklılığının yaşam kalitesi üzerinde doğrudan ve spiritüel iyilik halinin rolüyle birlikte dolaylı etkisi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the spiritual well-being, psychological resilience levels, and quality of life of patients with cancer undergoing outpatient chemotherapy. The population of the study consisted of 200 patients with cancer undergoing outpatient chemotherapy in two public hospitals in Istanbul between April 2023 and July 2023. Data were collected through face-to-face interviews using a Personal Information Form, the Spiritual Well-Being Scale (FACIT-SP-12), the Brief Psychological Resilience Scale (BPSS), and the EORTC QLQ-C30 Quality of Life Scale. The mean total score of FACIT-SP-12 was 32.94±7.39, the mean score of the Meaning subscale was 11.75±2.81, the mean score of the Peace subscale was 10.05±3.85, and the mean score of the Belief subscale was 11.14±3.21. The mean total score of the BPSS was 20.28±3.63. The mean score of the Functional Scale, which is the sub-dimensions of the EORTC QLQ-C30 Quality of Life Scale, was 71.71±18, the mean score of the Symptom Scale was 40.77±19.31, and the mean score of the General Quality of Life was 66.29 ± 24.06. Spiritual well-being strengthens its positive effect on the General Quality of Life and Functional Scale. Spiritual well-being strengthens its negative effect on the Symptom Scale. As a result, spiritual well-being, psychological resilience level and quality of life of the patients were found to be moderate. Psychological resilience increased as the spiritual well-being of the patients increased. Psychological resilience has a direct effect on quality of life and an indirect effect with the role of spiritual well-being.