Öğretmenlerin psikolojik sağlamlık düzeyi ile mesleki yetkinlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between teachers' level of psychological resilience and their professional competencies
- Tez No: 862709
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE GÜNDOĞDU MEYDANERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı öğretmenlerin psikolojik sağlamlık düzeyi ile mesleki yetkinlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmanın evreni, 2022-2023 Eğitim/Öğretim yılı içerisinde Türkiye'de yaşayan, kamu kurumu ve özel kurumlarda, anasınıfı, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite eğitim kademelerinde görev yapmakta olan öğretmenleri kapsamaktadır. Örneklem grubumuzdaki katılımcı sayımız 441 kişi olarak belirlenmiştir. Çalışmada araştırma verilerinin toplanmasında, sosyodemografik bilgi formu, Ohio Öğretmen Yetkinlik Ölçeği ve Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği III-R (Personal Views Survey, III-R) kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 27 paket programında veri girişleri yapılmış ve bu program üzerinden incelemeler sağlanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar göre öğretmenlerin psikolojik sağlamlık düzeyleri ile mesleki yetkinlikleri arasında pozitif ilişki bulunmaktadır. Öğretmenlerin psikolojik sağlamlık düzeyleri cinsiyete, meden duruma, çalışma sektörüne, istihdam türüne ve kıdem yılına göre anlamlı derecede farklılaşmamaktadır. Yapılan korelasyon analizine göre yaşın artması, psikolojik sağlamlık düzeyini artıracaktır. Öğretmenlerin mesleki yetkinlik düzeylerinin cinsiyete, medeni duruma, çalışma sektörüne, yaşa ve kıdem yılına göre farklılaşmadığı belirlenmiştir. Öğretmenlerin mesleki yetkinlik düzeylerinin istihdam biçimine göre ücretli öğretmenlerin lehine anlamlı düzeyde farklılaştığı görülmüştür. Bulgulara göre araştırmanın birinci hipotezi olan,“Öğretmenlerin psikolojik sağlamlık düzeyleri ile mesleki yetkinlikleri arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmaktadır.”hipotezi kabul edilmiştir. Bu bulguya göre, öğretmenlerin psikolojik sağlamlık düzeylerinin yüksek olması onların mesleki yetkinlik düzeylerini de artırmaktadır. Araştırmanın ikinci hipotezi olan,“öğretmenlerin psikolojik sağlamlık düzeyleri sosyodemografik değişkenlere göre anlamlı düzeyde farklılık göstermektedir”hipotezi kısmen kabul edilmiştir. Araştırmanın üçüncü hipotezi olan,“Öğretmenlerin mesleki yetkinlikleri sosyodemografik değişkenlere göre anlamlı düzeyde farklılık göstermektedir.”hipotezi kısmen kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between teachers' psychological resilience level and their professional competencies. The population of the study includes teachers living in Turkey in the 2022-2023 academic year and working in public and private institutions, in kindergarten, primary school, secondary school, high school and university education levels. The number of participants in our sample group was determined as 441 people. In the study, sociodemographic information form, Ohio Teacher Competency Scale and Psychological Resilience Scale III-R (Personal Views Survey, III-R) were used to collect research data. To analyze the data, data was entered in the SPSS 27 package program and analyzes were made through this program. According to the results obtained from the research, there is a positive relationship between teachers' psychological resilience levels and their professional competencies. Teachers' psychological resilience levels do not differ significantly according to gender, marital status, working sector, employment type and seniority year. According to the correlation analysis, increasing age will increase the level of psychological resilience. It was determined that teachers' professional competence levels did not differ according to gender, marital status, working sector, age and years of seniority. It has been observed that teachers' professional competence levels differ significantly in favor of paid teachers depending on the type of employment. According to the findings, the first hypothesis of the research is“There is a positive significant relationship between teachers' psychological resilience levels and their professional competencies.”The hypothesis was accepted. According to this finding, teachers' high levels of psychological resilience also increase their professional competence levels. The second hypothesis of the study,“teachers' psychological resilience levels differ significantly according to sociodemographic variables”, was partially accepted. The third hypothesis of the research is,“Teachers' professional competencies differ significantly according to sociodemographic variables.”The hypothesis was partially accepted.