Hastane acil birimi için gerekli hemşire insan gücünün planlaması: Bir kamu eğitim ve araştırma hastanesi örneği
Planning of nurse manpower required for hospital emergencyunit: Example of a public education research hospital
- Tez No: 862711
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ BAYKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu araştırma, bir kamu eğitim ve araştırma hastanesi örnekleminde acil birimde hemşire iş yükünün hesaplanarak, hasta bakımında yer alması gereken hemşire insan gücü sayısının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı tasarımda gerçekleştirilmiştir. Araştırma, hemşire iş yükünü ölçmek üzere iki aşamada yürütülmüştür. İlk aşamada, acil birimde çalışan 84 hemşireye iş analizi anketi uygulanmıştır. İkinci aşamada, aynı grup içinden 64 hemşire (yeşil alan 19, sarı alan 26 ve kırmızı alan 19 hemşire) doğrudan gözlem yoluyla izlenmiş ve yaptıkları aktivitelerin tipi ve süresi kaydedilmiştir. Veri analizinde excel ve SPSS 24 (Statistical Package for the Social Sciences) programı kullanılmıştır. Çalışma verileri, tanımlayıcı istatistiksel yöntemler ile (ortalama, standart sapma, medyan, frekans, yüzde, minimum, maksimum) incelenmiştir. Anketten elde edilen verilerin karşılaştırılmasında Pearson ki-kare test ve Fisher-Freeman -Halton test kullanılmıştır. Acil birimde çalışan 84 hemşireden elde edilen iş analizi anketi sonuçlarına göre; günlük yapılan 22, haftalık yapılan 4 ve dönemlik yapılan 10 çeşit hemşirelik girişiminin bulunduğu belirlenmiştir. Doğrudan gözlemle elde edilen veriye göre ise yeşil alanda 48, sarı alanda 93, kırmızı alanda 106 ve müdahale odasında 39 çeşit hemşirelik girişiminin gerçekleştirildiği saptanmıştır. Bu hemşirelik girişimleri uzman görüşü alınarak doğrudan hasta bakım girişimleri, dolaylı hasta bakım girişimleri, servis işleri ve kişisel işler şeklinde gruplandırılmıştır. Yapılan iş yükü analizi sonucunda yeşil alanda günlük hemşire iş yükü 96 saat, sarı alanda 192 saat, kırmızı alanda 120 saat, müdahale odasında 48 saat bulunmuş ve yapılan hesaplamalar doğrultusunda; yeşil alanda 24 saat için 8 hemşire, toplam 20 hemşire, sarı alanda 24 saat için 16 hemşire, toplam 40 hemşire, kırmızı alanda 24 saat için 10 hemşire, toplam 25 hemşire, müdahale odasında 24 saat için 4 hemşire, toplam 10 hemşire ve acil birim toplamında günlük 38 hemşire toplamda 95 hemşire gereksinimi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in a descriptive design to determine the number of nurse manpower that should be involved in patient care by calculating the nurse workload in the emergency unit in a public training and research hospital sample. The study was conducted in two stages to measure nurse workload. In the first stage, a job analysis questionnaire was applied to 84 nurses working in the emergency department. In the second stage, 64 nurses from the same group (19 nurses in the green area, 26 nurses in the yellow area and 19 nurses in the red area) were observed through direct observation and the type and duration of their activities were recorded. Excel and SPSS 24 (Statistical Package for the Social Sciences) software were used for data analysis. The study data were analyzed using descriptive statistical methods (mean, standard deviation, median, frequency, percentage, minimum, maximum). Pearson chi-square test and Fisher-Freeman-Halton test were used to compare survey data. According to the results of the job analysis questionnaire obtained from 84 nurses in the emergency department, it was determined that there were 22 types of daily, 4 types of weekly and 10 types of periodic nursing activities. According to the data obtained through direct observation, it was determined that 48 types of nursing activities were performed in the green area, 93 in the yellow area, 106 in the red area and 39 in the intervention room. These nursing activities were grouped as direct patient care interventions, indirect patient care interventions, service work and personal work, after taking expert opinion. As a result of the workload analysis, the daily nurse workload was found to be 96 hours in the green area, 192 hours in the yellow area, 120 hours in the red area, and 48 hours in the intervention room. According to the calculations; 8 nurses for 24 hours in the green area, 20 nurses in total, 16 nurses for 24 hours in the yellow area, 40 nurses in total, 10 nurses for 24 hours in the red area, 25 nurses in total, 4 nurses for 24 hours in the intervention room, 10 nurses in total and the emergency unit It was determined that there was a daily requirement of 38 nurses and a total of 95 nurses.