Sağlık çalışanlarında iş tatmininin yaşam kalitesine etkisi: Kamu hastanesinde bir araştırma
The effect of job satisfaction on the quality of life among health care workers: A research in a public hospital
- Tez No: 862712
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez sağlık Çalışanlarında İş Tatmininin Yaşam Kalitesine Etkisinin incelenmesi amacıyla, tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Bu çalışma, bir kamu hastanesinde çalışanlarla gerçekleştirilmiştir. Gönüllülük esasına dayanan bu çalışmada 384 sağlık çalışanına ulaşılmıştır. Çalışma da veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Anket yöntemiyle, Bireysel Tanılama Formu, Minnesota İş Tatmini Ölçeği ve Yaşam Kalitesi Ölçeği bulunmaktadır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 24.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Anketlerden elde edilen verilere SPSS programı aracılığıyla frekans analizi ve tanımlayıcı istatistikler yapılmıştır. Çalışmada kurulan hipotezler elde edilen veriler üzerine yapılan çarpıklık-basıklık analizi ile elde edilen sonuca göre normallik varsayımında bulunulmuştur. Elde edilen sonuca göre hipotezler parametrik yöntemlerden korelasyon analizinden pearson korelasyon kat sayısı baz alınarak sınanmıştır. Ayrıca değişkenler arasında regresyon analizi de yapılmıştır. Alınan sonuçlar doğrultusunda iş tatmini ile yaşam kalitesi arasında pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır. Araştırmanın diğer hipotezleri demografik önermeler ile iş tatmini ve yaşam tatmini arasında kurulmuştur. Araştırmada toplam 28 adet hipotez kurulmuştur. Kurulan hipotezlerin 19'u kabul 9'u reddedilmiştir. Araştırma kapsamında evrenin genişletilerek daha geniş kitlelere ulaşılması ve elde edilen sonuçların sınanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis was planned as a descriptive study in order to examine the effect of job satisfaction on quality of life in healthcare workers. This study was conducted with employees in a public hospital. In this volunteer-based study, 384 healthcare workers were reached. A survey was used as a data collection tool in the study. By survey method, there are Individual Diagnosis Form, Minnesota Job Satisfaction Scale and Quality of Life Scale. The data obtained in the research were analyzed using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 24.0 package program. Frequency analysis and descriptive statistics were performed on the data obtained from the surveys through the SPSS program. The hypotheses established in the study were assumed to be normal based on the results obtained from the skewness-kurtosis analysis performed on the data obtained. According to the results obtained, the hypotheses were tested based on the Pearson correlation coefficient from correlation analysis, one of the parametric methods. In addition, regression analysis was conducted between the variables. In line with the results, it was determined that there was a significant positive relationship between job satisfaction and quality of life. Other hypotheses of the research were established between demographic propositions and job satisfaction and life satisfaction. A total of 28 hypotheses were established in the research. 19 of the established hypotheses were accepted and 9 were rejected. Within the scope of the research, it is recommended to expand the population to reach larger audiences and test the results obtained.