Hemşirelerde Yas Bağlamında Kişilik Özellikleri ve Durum ölçeği'nin çocuk hemşirelerinde Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması
Turkish validity and reliability study of the Grief Traits and State Scale Applied to pediatric nurses
  1. Tez No: 862713
  2. Yazar: HAKAN EKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu araştırma ile hemşirelerde profesyonel yası değerlendiren "Hemşirelerde Yas Bağlamında Kişilik Özellikleri ve Durum Ölçeği (The Grief traits and State Scale for Nurses)'nin çocuk hemşirelerinde Türkçe uyarlanması yapılarak ülkemize kazandırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Metodolojik tipteki bu araştırma 30 Mart – 2 Temmuz 2023 tarihleri arasında, çocuk kliniklerinde en az 1 yıl çalışma tecrübesi olan ve hasta kaybı yaşamış çalışmaya katılmaya gönüllü 205 çocuk hemşiresi ile yapılmıştır. Araştırma verileri Tanıtıcı Bilgi Formu ve Hemşirelerde Yas Bağlamında Kişilik Özellikleri ve Durum Ölçeği kullanılarak, Google Form üzerinden online veri formuna dönüştürülerek toplanmıştır. Verilerin analizinde sayı/yüzde, t testi, korelasyon analizi, Cronbach α güvenirlik katsayısı ve faktör analizi yöntemleri kullanılmıştır. Bulgular: Ölçeğin tüm maddeleri ile her iki bölüm ve alt boyutlarının Kurtosis ve Skewness değerleri incelenmiş ve normal dağılım gösterdiği bulunmuştur. Ölçeğin birinci bölümü için KMO=0.791, AFA Toplam Varyans=%74.462 ve cronbach alfa değeri 0,803 olarak bulunmuştur. Ölçeğin ikinci bölümü için KMO=0.873, AFA Toplam Varyans=%61.108 ve cronbach alfa değeri 0,871 olarak saptanmıştır. Her iki bölüm ve alt boyutları için standardize edilmiş katsayılar incelenmiş faktör yüklerinin yüksek, standart hata değerlerinin düşük, t değerlerinin anlamlı ve faktör analizine alınan değişkenler arasında ilişkinin olduğu (p=0.000
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to adapt the“Grief Traits and State Scale for Nurses,”which assesses professional grief in nurses, into the Turkish language, applying it to pediatric nurses and thereby contributing to the literature in Turkey. Materials and Method: This methodological study was carried out over the period March 30 - July 2, 2023 at pediatric clinics with 205 pediatric nurses who had at least 1 year of professional experience, had gone through the loss of a patient, and was willing to participate in the research. The study data were collected with a Descriptive Data Form and the Grief Traits and State Scale for Nurses, which was converted into an online data form on Google Forms. The data analysis employed numbers/percentages, the t test, correlation analysis, Cronbach's α reliability coefficient and factor analysis. Results: All of the values of the items in the scale and both sections and the subscales were examined for Kurtosis and Skewness; normal distribution was found. These values were KMO=0.791 for the first section of the scale; EFA Total Variance was 74.462% and Cronbach's alpha was 0.803. In the second section, these values were KMO=0.873, 61.108% for EFA Total Variance and 0.871 for Cronbach's alpha. It was determined from the review of the standardized coefficients for both sections and the subscales that factor loads were high, standard error values were low, t values were significant, and a correlation was found between the variables studied in the factor analysis (p=0.000