Acil serviste akut böbrek hasarı tanısı alan hastalarda renal replasman tedavi ihtiyacı öngörülebilir mi?
Can the need for renal replacement therapy be predicted in patients diagnosed with acute kidney injury in the emergency department?
  1. Tez No: 862743
  2. Yazar: ALİ İLKER AKDOĞANLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM SATAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Bu çalışma ile acil serviste ABH tanısı alan hastalarda renal replasman tedavi (RRT) ihtiyacını, mortaliteyi ve kronik böbrek yetmezliğine (KBY) gidişi ön gören faktörlerin analiz edilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 1 Ekim 2022 ile 30 Eylül 2023 tarihleri arasında acil serviste ABH tanısı alan 18 yaş üstü 371 hasta dahil edildi. Çalışmaya dâhil edilen hastalarının demografik ve klinik özellikleri, başvuru şikayetleri, kullandıkları ilaçlar, laboratuvar parametreleri, yatış tanıları, sonlanımları ve RRT ihtiyaçları standart veri formuna kaydedildi. Hastaların taburculuk sonrası 3 aylık progresyonları takip edilerek KBY olan hastalar kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların %36,9'unda RRT ihtiyacı oldu. Çalışmanın mortalite oranı %29,9 idi. RRT ihtiyacını ön görmek için yapılan regresyon analizi sonucunda Nonsteroid antiinflamatuar ilaç (NSAİİ) kullanımı, akut kalp yetmezliği (AKY) varlığı, kreatinin, santral venöz basınç (CVP), üre ve B-Tipi Natriüretik Peptit (BNP) yüksekliği RRT ihtiyacı varlığının bağımsız öngörücüleri idi.
Özet (Çeviri)
Can the Need for Renal Replacement Therapy be Predicted in Patients Diagnosed with Acute Kidney Injury in the Emergency Department? Introduction: The aim of this study was to analyze the need for renal replacement therapy (RRT), mortality, and factors predicting progression to chronic kidney disease (CKD) in patients diagnosed with acute kidney injury (AKI) in the emergency department (ED). Materials and Methods: The study included 371 patients aged 18 years and older diagnosed with acute kidney injury (AKI) in the ED between October 1, 2022, and September 30, 2023. Demographic and clinical characteristics, presenting complaints, medications used, laboratory parameters, admission diagnoses, outcomes, and the need for RRT of the patients enrolled in the study were recorded on a standard data form. The progression to CKD was monitored for three months post-discharge, and patients with CKD were documented. Results: In the study, 36.9% of the enrolled patients required RRT, and the mortality rate was 29.9%. Regression analysis conducted to predict the need for RRT revealed that the use of Nonsteroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs), presence of acute heart failure (AHF), creatinine levels, central venous pressure (CVP), urea levels, and elevation of B-type Natriuretic Peptide (BNP) were independent predictors of the need for RRT.