Yaşayan insan hazinesi programı kapsamında kabak kemane ustası İrfan Alkur ve çalgı atölyesi
Kabak kemane master İrfan Alkur and his instrument workshop within the scope of the living human treasure program
- Tez No: 862749
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halkbilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Yaşayan İnsan Hazineleri (YİH), 1993 yılında Güney Kore Cumhuriyeti tarafından UNESCO'ya tavsiye edilen ve kültürel mirasın aktarımında usta insanın rolüne dikkat çeken bir programdır. 2003 yılında UNESCO tarafından“Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi”imzalanmış, obje odaklı kültürel miras koruma anlayışının yerine bu objeyi üreten, yaşatan ve gelecek nesillere aktaran kişilerin de korunması anlayışı benimsenmiştir. Bu çalışmada İzmir'in Tire ilçesine bağlı Başköy Köyü'nde 55 yıldır kabak kemane icra eden İrfan Alkur'un Yaşayan İnsan Hazinesi kriterlerine ne kadar uygun olup olmadığı ele alınmıştır. Bu kapsamda usta ile görüşmeler yapılmış, kültürel mekân bağlamında ele alınan“İlim ve İrfanla Müzik Atölyesi”ziyaret edilmiş ve ustanın eserleri kayıt altına alınmıştır. Çalışmanın sonucunda Alkur'un YİH ilân edilmesi ve usta-çırak ilişkisini sürdürmenin giderek zorlaştığı kabak kemane yapımcılığının T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri, Üniversiteler ve Halk Eğitim Merkezleri tarafından desteklenmesi gerektiği kanısına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
“Living Human Treasures (LHT)”is a system recommended to UNESCO by the Republic of Korea in 1993, emphasizing the role of master individuals in the transmission of cultural heritage. In 2003, the“Convention for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage”was signed by UNESCO, advocating for the protection of individuals who produce, sustain, and transmit cultural heritage, rather than focusing solely on objects. This study examines the extent to which İrfan Alkur, who has been playing the kabak kemane for 55 years in Başköy Village, a district of Tire in İzmir, adheres to the criteria of Living Human Treasures. In this context, interviews were conducted with the master,“İlim ve İrfanla Müzik”Workshop, considered within the cultural context, was visited, and the master's works were documented. As a result of the study, it was concluded that Mr. Alkur should be declared as a Living Human Treasure and receive support from the Ministry of Culture and Tourism, Provincial Directorates of Culture and Tourism, Universities, and Public Education Centers is necessary for the preservation of kabak kemane craftsmanship, as the continuity of the master- apprentice relationship is increasingly challenging.