Yargıtay kararları ışığı altında boşanma sebeplerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the reasons for divorce in the light of the supreme court decisions
  1. Tez No: 862773
  2. Yazar: ELİFE BÜŞRA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU BİLGE SARIHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Her evlilikte amaçlanan mutlu ve huzurlu bir yuva kurmak iken ne yazık ki hepsi umulduğu gibi devam etmemekte birçoğu boşanma ile sonuçlanmaktadır. Her evlilikte amaçlanan mutluluk desek çok hata yapmış olmayız, ancak boşanmaların her birinin dayandığı olaylar, boşanma sebepleri birbirinden oldukça farklıdır. Kanun koyucu 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu ile boşanma sebeplerini sınırlamıştır. Türk hukukunda boşanmak isteyen bir çiftin dayanabileceği boşanma sebepleri kanun ile belirlenmiş durumdadır. Her ne kadar boşanma sebepleri belirlenmiş ise de boşanma sebeplerini oluşturan alt olayların kanun da tahdidi olarak sayılması tabi ki mümkün değildir. Her insan birbirinden farklı olmakla birlikte benzer olaylarda dahi insanların olaylara karşı gösterdikleri tepki yahut hissettikleri duygular birbirinden çok farklıdır. Tez çalışmam ile Türk Medeni Kanunu'nda belirlenen boşanma sebepleri açıklanıp tek bir kaynak, öğreti ve yargı kararları ile değerlendirilerek oluşturularak zamandan tasarruf sağlanacak aynı zamanda boşanma sebeplerini oluşturan alt olaylar emsal kararlar ile örneklenerek izah edilecektir. Boşanma sebepleri mukayese edilerek benzer ve farklı yönlere değinilecektir. Böylece güncel kararlar ile kanun koyucunun belirlediği boşanma sebepleri anlatılmaya çalışılacaktır. Soyut hukuk normlarının somut olaylara yansıyışı ile birlikte konu daha net anlaşılacaktır.
Özet (Çeviri)
While the aim of every marriage is to establish a happy and peaceful home, unfortunately not all of them continue as expacted, and many of them end in divorce. We wouldn't have made many mistakes if we said that happiness is aimed in every marriage, but the events on which each of the divorces are based and the reasons for the divorce are quite different from each other. The legislator limited the reasons for divorce with the Turkish Civil Code no.4721. ın Turkish Law the grounds for divorce that a couple who want to divorce can rely on are determined by law. Although the reasons for divorce have been determined, it is of course not possible to count the sub-events constituting the reasons for divorce as a limitation in the law. Although every person is different from each other, even in similar events, people's reactinons to events or the emotions they feel are very different from each other. With our thesis, the reasons for divorce determined in the Turkish Civil Code will be explained, ant time will be saved by evaluating them with a single source, doctrine and judicial decisions. The reasons for divorce will be compared and similar and different aspects will be mentioned. Thus, the current decisions and the reasons for divorce determined by the legislator will be tried to be explained. The subject will be understood more clearly with the reflection of abstract legal norms on concrete events.