Migren hastalarında yaş kupa ve akupunktur uygulamasının etkinliğinin karşılaştırılması, randomize kontrollü bir çalışma
Comparison of the effectiveness of wet cupping and acupuncture applications in migraine patients, a randomized controlled study
- Tez No: 862802
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: 11111, 12345
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: çalışmamızda Migren hastalarının tedavisi için Yaş Kupa ve Akupunktur geleneksel tedavilerinin etkinliği ve birbirlerine karşı üstünlüğünü araştırmayı amaçladık.. Gereç ve Yöntem: Migren tanısı almış hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastalar 3 kola randomize edildi. Yaş Kupa tedavisi alan hastalara 1'er ay arayla 3 kez uygulama yapıldı. Akupunktur tedavisi alan hastalara haftada 1 kez 10 seans akupunktur yapıldı. Bekleme listesindeki hastalar kontrol gurubu olarak atandı. Tüm guruplara tedavi başlangıcında ve tedavi bitiminde VAS ve MIDAS ölçekleri uygulandı ve sonuçları karşılaştırıldı. Bulgular: Akupunktur uygulanan gurupta MIDAS değerleri ortalama 18 günden, 8 güne düşmüştür. Yaş kupa uygulanan gurupta MIDAS değerleri ortalama 20 günden 5 güne düşmüştür. Her 2 gurupta da MIDAS değerleri anlamlı olarak düşmüştür. Yaş kupa gurubunda engellilik gün sayısı daha fazla düşmüştür. İstatistiksel olarak değerlendirildiğinde bu fark önemli görülmemiştir. Kontrol gurubunda MIDAS değerleri aynı süre boyunca bir miktar artmıştır. Akupunktur uygulanan gurupta VAS değerleri ortalama 9 iken, 6'ya düşmüştür. Yaş kupa uygulanan gurupta VAS değerleri ortalama 8 iken yine 6'ya düşmüştür. Her 2 gurupta da VAS değerleri anlamlı olarak düşmüştür. Kontrol gurubunda VAS değerleri aynı süre boyunca aynı kalmıştır Sonuç: Çalışmamızın sonucuna göre; akupunktur uygulaması ve yaş kupa uygulaması kontrol gurubuna göre migrenli hastaların engellilik gün sayısını ve ağrı şiddetini azaltmıştır. Komorbid hastalıkları olup bir çok ilaç kullanan,ilaç yan etkilerine maruz kalan hasta gurubunda ve ilaç kullanmak istemeyen hasta gurubunda her 2 geleneksel uygulama kanıt düzeyleri ışığında önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aimed to investigate the effectiveness of Wet Cupping and Acupuncture applications in the treatment of migraine patients and compare them. Materials and Methods: This was a randomized controlled clinical trial. Patients diagnosed with migraine were included in the study and randomized to three arms. WCT group received cupping 3 times once a month. Patients in the acupuncture group received 10 sessions of acupuncture once a week. The waiting list was assigned as the control group. VAS and MIDAS scales were applied at the beginning and end of treatment to all groups and the results were compared. Results: In the acupuncture group, MIDAS values decreased from 18 days to 8 days on average. In the wet cupping group, MIDAS values decreased from 20 days to 5 days on average. MIDAS values decreased significantly in both groups. The number of disability days decreased more in the Wet Cupping group. When evaluated statistically, this difference was not considered significant. In the control group, MIDAS values increased slightly during the same period. In the acupuncture applied group, VAS values decreased from 9 to 6 on average. In the wet cupping group, the average VAS values decreased from 8 to 6. VAS values decreased significantly in both groups. In the control group, VAS values remained the same for the same period of time. MIDAS and VAS values decreased significantly in both the WCT and the acupuncture groups after the applications. MIDAS and VAS values remained similar for the same period of time in the control group. Conclusion: According to the results of our study; Acupuncture application and wet cupping application reduced the number of disability days and pain intensity of migraine patients compared to the control group. Both traditional practices can be recommended in light of the evidence levels in the patient group who has comorbid diseases and uses many medications and is exposed to drug side effects, and in the patient group who does not want to use medication.