Umut geliştirme odaklı hemşirelik girişimlerinin bireylerin umut düzeyleri üzerine etkisi
The effect of nursing interventions focused on hope development on individuals' hope levels
  1. Tez No: 862825
  2. Yazar: AYŞE LOKURLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRGÜL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Radyasyon Onkolojisi, Nursing, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Kanser hastalığının tedavisinde günümüzde oldukça yaygın kullanılan radyoterapi uygulamaları sürecinde hastalarda akut ve kronik yan etkiler ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Radyoterapi alan bireyler hastalığa ve tedaviye bağlı görülen yan etkilerle ilişkili olarak umutsuzluk gibi bazı duygular yaşayabilmektedir. Kanser hastalarının bu tedavi sürecini yönetilirken umut düzeylerini geliştirmek; bireylerin tedaviye uyumunu, yaşam kalitesini ve baş etme stratejilerini arttırabileceği düşünülmektedir. Bu çalışma, radyoterapi uygulanan kanser hastalarına yapılan umut geliştirme odaklı hemşirelik girişimlerinin bireylerin umut düzeyine etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma yöntemi tek gruplu, ön test-son testin uygulandığı deneysel bir çalışma olarak yapılmıştır . Çalışmanın verileri Ankara Bilkent Şehir Hastanesi radyasyon onkoloji kliniğinde Kasım 2022-Ekim 2023 tarihlerinde toplanmış olup çalışmanın uygulaması dokuz radyoterapi alan kanser hastası ile tamamlanmıştır. Veriler kişisel bilgi formu ve Herth Umut Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Umut geliştirmeye yönelik girişimleri, haftada 2 kez 4 hafta ve toplamda 8 oturumdan oluşan tek grup eğitimi şeklinde uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; ortalama, sayı, yüzdelik dağılımlar, bağımsız gruplarda t-testi ve bağımlı ölçümler için paired sample analizi kullanılmıştır. Bireylerin umut farkındalık eğitiminden sonra umut puan ortalamaları 81,22±3,80' den 86,66±1,73' e yükselmiştir.
Özet (Çeviri)
Radiotherapy applications, which are widely used today in the treatment of cancer, may cause acute and chronic side effects in patients. Individuals receiving radiotherapy may experience feelings such as hopelessness due to the side effects of the disease and treatment. To improve the hope levels of cancer patients while managing this treatment process; It is thought that it can increase individuals' compliance with treatment, quality of life and coping strategies. This study was conducted to evaluate the effect of hope development-focused nursing interventions on cancer patients receiving radiotherapy on the hope level of individuals. The study method was conducted as a single-group experimental study with pre-test and post-test. The data of the study were collected at the radiation oncology clinic of Ankara Bilkent City Hospital between November 2022 and October 2023, and the implementation of the study was completed with nine cancer patients receiving radiotherapy. Data were collected using a personal information form and the Herth Hope Scale. Initiatives to develop hope were implemented as a single group training, twice a week for 4 weeks and consisting of 8 sessions in total. In evaluating the data; Average, number, percentage distributions, t-test in independent groups and paired sample analysis were used for dependent measurements.