Kedi ve köpeklerde maggot debrideman tedavisinin değerlendirilmesi
Evaluation of maggot debridement treatment in cats and dogs
  1. Tez No: 862827
  2. Yazar: HÜSEYİN KORAY AKDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DEMİRKAN, PROF. DR. UĞUR USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Maggot debridman terapisi, tıbbi maggotlar kullanılarak yara temizliği ve yaraların iyileşme sürecinin hızlandırılması amacıyla yapılan bir çeşit tedavi yöntemidir. Hastanın yaşı, ırkı, cinsiyeti, canlı ağırlığı, travma-lezyonun tipi, maggot uygulaması öncesi, sırasında ve sonrasında kullanılan ilaçlar ve tedavi yöntemleri ve klinik sonuçlar ayrıntılı olarak kayıt edilicektir. Maggot debridman tedavinin klinik başarısı ortaya konulucaktır. Yapılan çalışmada 1 adet köpek ve 15 adet kedinin çeşitli yaraları üzerinde maggot debridman tedavisi yapılmıştır, çeşitli etiyolojilere sahip bu yaralar, hayvanın durumuna göre planlanan sayıda ve sürede maggotlar hem debridman hemde dezenfeksiyon aşamalarında kullanılmıştır. Yara iyileşmeleri belirli günlerde yara alanları ve yaraların makroskobik özellikleri kayıt edildi. İlk uygulamadan itibaren yaralarda debridman gerçekleşmiştir. Sonuç olarak maggot debbridman terapi kedi ve köpeklerde kullanılılabilicek bir yara sağaltım yöntemi olarak ucuz, kolay ve etkilidir. Kedi ve köpeklerde kullanımı ve üzerine yapılan araştırma sınırlı olduğu için daha fazla çalışma yapılması gerektiği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to report the clinical success of the treatment of animals that have undergone maggot debridement treatment in the Muğla region. The patient's age, race, gender, body weight, type of trauma-lesion, drugs used before, during and after maggot application, treatment methods and clinical results will be recorded in detail. The clinical success of maggot debridement treatment will be demonstrated. In the study, maggot debridement treatment was performed on various wounds of 1 dog and 15 cats. These wounds, which have a wide variety of etiologies, were used in both debridement and disinfection stages in the planned number and time according to the condition of the animal. Wound healing was recorded within the wound areas and macroscopic features of the wounds on certain days. Debridement occurred in all wounds from the first application. As a result, maggot debridement therapy is cheap, easy and effective as a wound healing method that can be used in cats and dogs. Further studies are needed.