Hemşirelerin etik duyarlılıkları ve hasta mahremiyeti algılarının incelenmesi
Examining nurses' ethical sensitivities and petient privacyperceptions
  1. Tez No: 862840
  2. Yazar: KÜBRA ÖRENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEMAN ŞENTURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma; hemşirelerin etik duyarlılık düzeylerini ve hasta mahremiyet algılarını incelemek, ilişkilendirmek amacıyla yapıldı. Araştırma Mayıs-Eylül 2021 tarihleri arasında bir şehir hastanesinde 289 hemşirenin katılımıyla gerçekleştirildi. Araştırma verileri Tanıtıcı Bilgi Formu, Ahlaki Duyarlılık Anketi (ADA) ve Hasta Mahremiyet Ölçeği (HMÖ) ile toplandı. Verilerin analizinde dağılım ve ortalama değerleri ile pearson korelasyon, lineer regresyon, bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (Anova) ve PostHoc (Tukey, LSD), Cohen (d) ve Etakare (η2) kullanıldı. Hemşirelerin ADA'dan aldıkları puan ortalaması 79,03 ± 12,85, alt boyutlarının puan ortalaması şu şekildedir: otonomi 13,23 ± 4,96, yarar sağlama 14,50 ± 3,40, bütüncül yaklaşım 9,75 ± 3,31, çatışma 15,09 ± 4,58, uygulama 8,33 ± 3,67, oryantasyon 7,14 ± 2,54; HMÖ aldıkları puan ortalaması 35,92 ± 11,10, özel hayat ve kişisel bilgilerin gizliliği alt boyut puan ortalaması 13,14 ± 4,40, alt boyutlarının puan ortalaması ise şu şekildedir: cinsiyete ilişkin mahremiyet 7,37 ± 2,77, kendini koruyamayanların mahremiyeti 5,23 ± 1,90, bedensel mahremiyet 5,08 ± 1,75, uygun ortam oluşturma 5,09 ± 1,74 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
This research; This study was conducted to examine the ethical sensitivity levels and patient privacy perceptions of nurses and to correlate their perspectives on ethical sensitivity and patient privacy. The research was carried out with the participation of 289 nurses working in a city hospital between May and September. Data in the research; Personal information form was collected with Moral Sensitivity Scale and Patient Privacy Scale. In the analysis of the data pearson korelasyon, lineerregresyon, bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (Anova) ve posthoc (Tukey, LSD), Cohen (d) ve Etakare (η2) was applied. The average score obtained from the Nurses' Moral Sensitivity Scale was 79,03 ± 12,85,, with sub-dimension scores as follows: autonomy 13,23 ± 4,96, benefit 14,50 ± 3,40, holistic approach 9,75 ± 3,31, conflict 15,09 ± 4,58, implementation 8,33 ± 3,67, and orientation 7,14 ± 2,54. The average score obtained from the Patient Privacy Scale was 35,92 ± 11,10, with sub-dimension scores as follows: privacy of personal life and information 13,14 ± 4,40, privacy related to gender 7,37 ± 2,77, privacy of those unable to protect themselves 5,23 ± 1,90, bodily privacy 5,08 ± 1,75, and creating an appropriate environment 5,09 ± 1,74.