Ortognatik cerrahi hastalarında nazotrakeal ve submental entübasyon yöntemlerinin karşılaştırılması: Hayat kalitesi ve anesteziyolojik değerlendirme
Comparison of nasotracheal and submental intubation methods in orthognathic surgery patients: Quality of life and anesthesiological evaluation
  1. Tez No: 862842
  2. Yazar: MUHAMMED GÖKSEL TIMARCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ÇANDIRLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Amaç: Ortognatik cerrahi geçirmiş hastalarda kullanılan nazotrakeal ve submental entübasyon yöntemlerinin üst hava yolu ve burun üzerindeki etkilerini karşılaştırmak, submental entübasyon hastalarında yara izi memnuniyetini değerlendirmek, anestezistlerin yöntemlere bakışlarını değerlendirmek ve nazatrakeal, orotrakeal ve submental entübasyon için tüp derinliği tahmin formülü geliştirmektir. Gereç ve Yöntem: 2018-2021 yılları arasında SBÜ Ağız Diş ve Çene Cerrahisi'nde ortognatik cerrahi geçiren hastalar ve SBÜ Hamidiye Tıp Fakültesinde görev yapan anestezistler dahil edilmiştir. Retrospektif dizayn edilen çalışmada üst hava yolu uzunlukları sefalometrik röntgenler ile ölçülmüş ve sefalometrik analiz yapılmıştır. Üst hava yolu ve burnu hasta bildirimli değerlendirebilmek için NOSE, SNOT-22 ve ROE ölçeği kullanılmıştır. Yara izini değerlendirmek için PSAQ ölçeği kullanılmıştır. Anestezistler için ölçek tasarlanıp uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hasta grubunun (110); 65'i kadın (%59,1), 45'i erkek (%40,9)'tir. Yaş ortalaması 29,28±6,78; boy ortalaması 169,33±9,29cm'dir. %45,5'inde nazotrakeal, %54,5'inde submental entübasyon uygulandığı saptanmıştır. Entübasyon grupları arasında; gonial açı hariç sefalometrik analizde ve hava yolu uzunluklarında anlamlı fark yoktur. Nazotrakeal entübasyon için (Boy/10)+1+BT, orotrakeal entübasyon için (Boy/10)-2+BT ve submental yol için (Boy/10)+BT formülleri ile ölçülen hava yolu uzunlukları arasında düşük düzeyde hata bulunmuştur. Submental entübasyonunda NOSE, SNOT-22, ROE ölçeklerinde hasta memnuniyeti nazotrakeal entübasyona göre anlamlı daha yüksek bulunmuştur. Submental entübasyon grubunda toplam PSAQ skoru 46,55±9,97 bulunmuş, kadınlarda anlamlı daha yüksek skor gözlenmiştir. Anestezistlerin sayısı 34 olup, uygulanan ölçekte entübasyon yöntemleri arasındaki fark anlamlı değildir. Sonuç: Ortognatik cerrahide rutin olan nazotrakeal entübasyona karşı submental entübasyonun tedavi memnuniyetini arttıran bir alternatif yöntem olmanın yanı sıra zamanla rutin yöntemlerden biri olabilir. Tüp derinliği tahmin formüllerinin birçok açıdan faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The objectives of this study are to compare the effects of nasotracheal and submental intubation methods on the upper airway and nose in patients who underwent orthognathic surgery, to evaluate scar satisfaction in patients with submental intubation, to assess anesthesiologists' perspectives on these methods, and to develop a tube depth estimation formula for nasotracheal, orotracheal, and submental intubation. Materials and Methods: Patients who underwent orthognathic surgery at the SBÜ Department of Oral and Maxillofacial Surgery between the years 2018 and 2021, and anesthesiologists working at the SBÜ Hamidiye Faculty of Medicine were included in this study. In the retrospectively designed research, the lengths of the upper airway were measured using cephalometric radiographs, and cephalometric analysis was performed. To evaluate the upper airway and nose based on patient-reported outcomes; NOSE, SNOT-22, and ROE scales were utilized. The PSAQ scale was employed to assess scar satisfaction. A specific scale was designed and implemented for anesthesiologists. Results: The patient group (110) included in the study consists of 65 females (59.1%) and 45 males (40.9%). The average age is 29.28 ± 6.78, and the average height is 169.33 ± 9.29 cm. It was determined that 45.5% underwent nasotracheal intubation, while 54.5% underwent submental intubation. Among the intubation groups, no significant difference was found in cephalometric analysis and airway lengths, except for the gonial angle. Low levels of error were identified in the airway lengths measured by the formulas: (Height/10)+1+BT for nasotracheal intubation, (Height/10)-2+BT for orotracheal intubation, and (Height/10)+BT for the submental intubation. Patient satisfaction scores on the NOSE, SNOT-22, and ROE scales were found to be significantly higher for submental intubation compared to nasotracheal intubation. In the submental intubation group, the total PSAQ score was 46.55±9.97, with significantly higher scores observed in women. The number of anesthesiologists was 34, and the differences between intubation methods on the applied scale were not significant. Conclusion: In orthognathic surgery, submental intubation, as opposed to the routinely used nasotracheal intubation, may not only serve as an alternative method that enhances treatment satisfaction but could also become one of the routine methods over time. The endotracheal tube (ETT) depth estimation formulas are considered to be beneficial in many aspects.