Sinüs tabanı yükseltme operasyonu ile eş zamanlı implant uygulanan hastalarda greftli ve greftsiz tekniğin implantın stabilitesine etkisi
The effect of grafted and non-grafted techniques on the stability of the implant in patients with simultaneous implants with sinus floor elevation operation
- Tez No: 862847
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK BOYLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı sinüs pnömatizasyonuna bağlı kemik rezorpsiyonu görülen atrofik posterior maksillada sinüs taban yükseltme cerrahisi ile aynı seans yerleştirilen implant stabilite değerlerinde farklı rezidüel kemik yüksekliklerinin ve greft kullanımının etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntemer: Ağustos 2022 ve Ağustos 2023 yılları arasında cerrahi işlem uygulanan hastalar geriye dönük olarak incelendi.48 implant yerleştirilen 32 hasta ve 40 sinüs değerlendirildi. Radyolojik ve klinik muayeneler yapıldı. İmplant stabiliteleri Rezonans Frekans Analizi (RFA) kullanılarak ölçüldü. Hastalar kemik yükseklikleri ve greft kullanımına göre gruplara ayrıldı. 1. Grup 1 < X ≤ 2 mm kemik yüksekliği ve greft kullanılmayan, 2. Grup 2
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study was to evaluate the effect of different residual bone heights and use of graft on implant stability values placed in the same session with sinus floor elevation surgery in atrophic posterior maxilla with bone resorption due to sinus pneumatization. Materials and methods: Patients who underwent surgical procedures between August 2022 and August 2023 were retrospectively analyzed. 32 patients with 48 implant placements and 40 sinuses were evaluated. Radiologic and clinical examinations were performed. Implant stability was measured using Resonance Frequency Analysis (RFA). Patients were divided into groups according to bone height and graft utilization. Group 1, was grouped as 1 < X ≤ 2 mm bone height and no graft, Group 2, 2