Farklı rezidüel kemik yüksekliğinde maksiller sinüs tabanı yükseltme operasyonu ile eş zamanlı yerleştirilen implantların sağ kalımının karşılaştırmalı değerlendirilmesi
Comparative evoluation of survival implant placed simultaneously with maxillary sinus floor elevation operation at different rezidual bone height
  1. Tez No: 1000258
  2. Yazar: MUSTAFA ÇİZMECİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK MENZİLETOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Posterior maksillada yetersiz kemik yüksekliği bulunması durumunda, implant yerleştirilmesi için sinüs ogmentasyonu tekniği senelerdir başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Bu tezde; sinüs tabanı altında farklı kemik yüksekliklerinde sinüs ogmentasyonu ile eş zamanlı yerleştirilen implantların sağkalım oranlarının karşılaştırılmalı değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Çalışmada primer belirleyici değişken sinüs tabanının altında kalan kemik yüksekliği, primer sonuç ise implantların sağkalım oranlarını karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Retrospektif ve klinik çalışmaya Ekim 2013 ve Şubat 2019 tarihlerinde Necmettin Erbakan Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı'na maksiller posterior bölgede dişsizlik şikâyeti ile başvurmuş olan ve sinüs tabanı yükseltme operasyonu ile eş zamanlı implant yerleştirilmiş yetişkin hastalar dahil edilmiştir. Hastaların konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) görüntüleri incelenerek 2 grup oluşturuldu. Buna göre; sinüs membranı ile kret tepesi arasındaki rezidüel kemik yüksekliği 5 mm'den az olanlar Grup 1'e, 5mm'den fazla olanlar ise Grup 2'ye dahil edildi. İki grupta da her bir implant ayrı ayrı değerlendirildi. Ameliyat üzerinden geçen süre, ameliyat sırasında oluşan sinüs membran perforasyonu, implantların, greftlerin ve membranların markaları mevcut kayıtlara bakılarak not edildi. Hastaların demografik özellikleri kayıtlardan elde edildi. Hastaların 6, 9 ve 12 aylık postoperatif radyografik görüntüleri ve bu zaman dilimlerindeki Albrektsson'un implant başarı kriterleri de kayıtlardan değerlendirildi. Bu sonuçlara göre iki grupta da sağkalım oranları incelendi. Bulgular: Çalışmamıza başlangıçta 137 hasta dosyası alındı. Bunlardan 22 tanesi sigara kullanıyordu. 3 tanesinin tüm verilerinde eksiklik vardı. Sonuç olarak 112 hasta ile değerlendirme yapıldı. Ortalama takip süresi tüm hastalar için 18,36 ±5,30 ay idi. Toplamda 207 implant ve 112 ogmentasyon işlemi yapılmıştır. Sinüs membranı ile kret tepesi arasındaki rezidüel kemik yüksekliğine göre oluşturulan gruplarda Grup 1'in hasta sayısı 81 ( %72,3) , ve Grup 2'nin hasta sayısı 31 (%27,6) idi.Albrektsson'un implant başarı kriterlerine göre 108 hastada (%96,4) implant orijinal yerindeydi. Dört hastada (%3,6) supurasyon, mobilite ve radyolusensi vardı. Grup 1' de 2 hastada 2 tane, 1 hastada 2 tane implant fail olmuştu. Grup 1'de sağ kalım oranı %96,4 idi. Grup 2'de ise hiç bir implant fail olmamıştı dolayısıyla sağ kalım oranı %100 idi. Sonuç: Yaş ve cinsiyet faktörünün ogmentasyon işlemi ile birlikte uygulanan implant başarısı üzerine bir etkisinin olmadığı görülmüştür. Membran perforasyonunun implantların sağkalımında etkisinin olmadığı sonucu bulundu. Bunun yanında sağ kalım açısından, greft çeşidinin allogreft ya da ksenogreft olmasının da sağkalım oranına etkisinin olmadığı görülmüştür.Posterior maksillada sinüs tabanının altında kalan rezidüel kemik yüksekliği ortalama 3-4 mm olsa bile sinüs ogmentasyonu ile eş zamanlı implant yerleştirilmesinin güvenli bir şekilde uygulanabilecek yöntem olduğu düşünülmektedir. Daha kesin sonuçlar için hasta sayısının artırılarak daha uzun süren takiplere ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Sinus augmentation technique has been used successfully for years for implant placement in cases of insufficient bone height in the posterior maxilla. In this thesis; In this study, it was aimed to compare the survival rates of implants placed simultaneously with sinus augmentation at different bone heights under the sinus floor. In the study, the primary determinant variable was the bone height below the sinus floor, and the primary outcome was to evaluate the survival rates of the implants comparatively. Materials and Methods: Adults who applied to the retrospective and clinical study at Necmettin Erbakan University, Faculty of Dentistry, Department of Oral and Maxillofacial Surgery with the complaint of edentulism in the maxillary posterior region between October 2013 and February 2019, and had an implant placed simultaneously with sinus floor elevation operation. Two groups were formed by examining the cone beam computed tomography (CBCT) images of the patients. According to this; Those with a residual bone height of less than 5 mm between the sinus membrane and the crest of the crest were included in Group 1, and those greater than 5 mm were included in Group 2. Each implant was evaluated separately in both groups. The time elapsed after surgery, sinus membrane perforation that occurred during the surgery, brands of implants, grafts and membranes were noted by looking at the available records. Demographic characteristics of the patients were obtained from the records. Postoperative radiographic images of the patients at 6, 9 and 12 months and Albrektsson's implant success criteria in these time periods were also evaluated from the records. Based on these results, survival rates were analyzed in both groups. Results: At the beginning of our study, 137 patient files were included. 22 of them were smokers. All 3 of them had missing data. As a result, 112 patients were evaluated. The mean follow-up period was 18.36 ± 5.30 months for all patients. A total of 207 implants and 112 augmentation procedures were performed. In the groups formed according to the residual bone height between the sinus membrane and the crest crest, the number of patients in Group 1 was 81 (72.3%), and the number of patients in Group 2 was 31 (14.3%). According to Albrektsson's implant success criteria, 108 In one patient (96.4%), the implant was in its original location. Four patients (3.6%) had suppuration, mobility and radiolucency. In group 1, 2 implants failed in 2 patients and 2 implants in 1 patient. The survival rate in Group 1 was 96.4%. In Group 2, however, no implant failed, so the survival rate was 100%. Conclusion: It was observed that the age and gender factors did not have an effect on the success of the implant applied with the augmentation procedure. It was found that membrane perforation had no effect on the survival of implants. In addition, in terms of survival, it was observed that the graft type, whether allograft or xenograft, did not affect the survival rate. Even if the residual bone height below the sinus floor in the posterior maxilla is 3-4 mm on average, simultaneous implant placement with sinus augmentation is considered to be a safe method. . For more precise results, longer follow-ups are needed by increasing the number of patients.