Keratokonus hastalarında Crosslinking işleminin lamina kribroza ve retinal vasküler yapılara etkisi
The effect of the Crosslinking procedure on the lamina cribrosa and retinal vascular structures in patients with keratoconus
- Tez No: 862854
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ SUBAŞI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç :Keratokonus hastalığındaki kollajen değişliklerinin sadece ön segmentte değil arka segmentte de değişiklik yapabileceğine dair yayınlar vardır.Aynı zamanda tedavide kullanılan UV-A ışınlarının arka segmentte sınırlı bir inflamasyona neden olabileceği ile ilgili çalışmalar vardır.Araştırmamız crosslinking yapılan keratokonus hastalarında, Preoperatif ve Postoperatif olarak çekilen OKT-A ve OKT ile posterior segment değişikliklerinin, optik sinir başının bir parçası olan lamina kribrozadaki değişimlerin, Makuler ve Peripapiller sinir lifi ve gangliyon hücre tabakasındaki değişimlerin ve Retinal mikrovasküler yapıdaki değişikliklerin karşılaştırılması ve yorumlanması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya keratokonus tanısı alan ve crosslinking tedavisi uygulanan 42 hasta alındı. Hastalar preoperatif, postoperatif 1.ay ve postoperatif 6.ay olmak üzere muayene edildi. Muayenelerde rutin göz muayenesi yapıldı, topografi , OKT-A ve OKT çekildi. OKT- A da 6x6mm makula ve 4.5x4.5 optik disk başı çekildi. Çekimlerden hastaların retinal tam kat kalınlık verileri, makula yüzeyel ve derin kapiller pleksus yoğunlukları, optik sinir vasküler yoğunlukları, koroid ve dış retina flow akımları, Foveal avasküler zon verileri, optik sinir etrafı retinal sinir lifi tabakası kalınlıkları ve optik sinir yapısal verileri elde edildi. OKT de makula ve optik disk başı radyal EDİ-OKT çekildi. Makula çekimlerinden makula retinal sinir lifi tabakası kalınlığı ve ganglion hücre tabakası kalınlığı verileri alındı. Radyal olarak çekilen optik disk başı EDİ-OKTden lamina kribroza ve kurvatür verileri hesaplandı. Elde edilen veriler karşılaştırıldı. Bulgular:Hastaların preoperatif ve postoperatif olarak karşılaştırılan makulada ganglion hücre tabakası,retina sinir lifi tabakası kalınlıgı ve retina tam kat kalınlığında,makula yüzeyel ve Derin kapiller pleksus yoğunluğunda,Optik disk anotomisi ve optik disk vasküler yoğunlugunda,Dış retina ve Koroid flow akımında ,FAZ ve ölçümlerinde,Optik disk başı anotomisinde,Lamina Kribroza ölçümlerinde ve Optik disk etrafı retina sinir lifi kalınlıklarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark izlenmedi. Sonuç: Yapılan çalışmada, 6 aylık dönem boyunca takip ettiğimiz hastaların optik sinir başı ve lamina kribroza anatomisinde ve vasküler yapılarında bir değişiklik izlenmedi. Çalışma bize crosslinking tedavisinin posterior segment yapılarında bir değişiklik yapmadığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
Purpose: There are publications showing that collagen changes in keratoconus disease can cause changes not only in the anterior segment but also in the posterior segment. At the same time, there are studies showing that UV-A rays used in treatment may cause a mild inflammation in the posterior segment. Our research examined the effects of keratoconus patients who underwent crosslinking, preoperatively and postoperatively. It is aimed to compare and interpret the posterior segment changes with OCT-A and OCT: changes in the lamina kribroza, which is a part of the optic nerve head, changes in the Macular and Peripapillary nerve fiber and ganglion cell layer, and Retinal microvascular changes. Materials and Methods: 42 patients who were diagnosed with keratoconus and underwent crosslinking treatment were included in the study. The patients were examined preoperatively, 1 month postoperatively, and 6 months postoperatively. During the examinations, routine eye examination was performed, topography, OCT-A and OCT were taken. In OCT-A, 6x6 mm macula and 4.5x4.5 optic disc head were taken. The patients' retinal full-thickness thickness data, macular superficial and deep capillary plexus densities, optic nerve vascular densities, choroid and outer retina flow, foveal avascular zone data, optic nerve surrounding nerve layer,retinal nerve fiber layer and optic nerve structural data were obtained. İn OCT, radial EDI-OCT of optic disc head and macula OCT was performed. Macular retinal nerve fiber layer thickness and ganglion cell layer thickness data were obtained from macular images. Data were calculated from radially captured optic disc head EDI-OCT with lamina kribroza. The obtained data were compared. Results: No significant differences are shown between Preoperative and postoperative comparisons in the macula ganglion cell layer, retinal nerve fiber layer thickness and retina full thickness, macula superficial and deep capillary plexus density, optic disc anatomy and optic disc vascular density, outer retina and choroidal flow ,FAZ , optic disc head anatomy, lamina kribroza measurements and retinal nerve fiber thickness around the optic disc. Conclusion: In the study no changes were observed in the anatomy of the optic nerve head and lamina kribroza, as well as in the vascular structures of the patients we followed for a period of 6 months. The study demonstrated that crosslinking therapy did not induce any alterations in the posterior segment structures.