Yabancı dil konuşma kaygısına neden olan sebeplerin öğretim programı ögeleri açısından incelenmesi
Investigation of the causes of foreign language speaking anxiety in terms of the curriculum
  1. Tez No: 862863
  2. Yazar: ALP YANIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin yaşadığı yabancı dil konuşma kaygısının sebep ve sonuçlarına yönelik düşüncelerini öğrenci görüşlerine göre incelemek ve konunun diğer bir bileşeni olan öğretim programının konuşma kaygısıyla alakalı boyutlarını araştırmaktır. Bu bağlamda çalışmaya Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde 2021 – 2022 akademik yılında öğrenim gören 40 üniversite öğrencisi katılmış olup katılımcıların yaş aralığı 18 – 20'dir. Çalışmanın katılımcıları uygun örnekleme yöntemiyle seçilmiş ve bu öğrencilerin birinci sınıf boyunca almış oldukları YD 1 (güz dönemi) ve YD 2 (bahar dönemi) derslerine ait öğretim programına ilgili web sayfasından erişilmiştir. Çalışmanın verileri aynı anda hem öğrenci görüşlerine hem de öğretim programına başvurulması sebebiyle iki şekilde elde edilmiştir. Öğrencilerden görüşme yöntemi ile toplanan veriler içerik analizi yapılarak incelenirken öğretim programına ait verilere doküman analizi yapılarak ulaşılmıştır. Çalışma kapsamında katılımcılar (n=22) ders içi yabancı dil konuşma etkinlikleri esnasında kendilerini kaygılandıran en temel unsurun konuşurken hata yapma korkusu olduğunu belirtmekle birlikte katılımcıların yarıdan fazlasının (n=24) derslerde konuşma etkinliklerinin arttırılmasını istediği görülmüştür. Söz konusu derslere ait öğretim programının hedef olarak YÖK tarafından yasal düzenlemeyle belirlenen şartlara uyduğu belirlenmiş olup, ilgili öğretim programı içerik olarak incelendiğinde; toplam 173 etkinlikten oluşan YD 1 ve YD 2 derslerinde öğrenciye 53 okuma, 81 yazma, 70 dinleme ve 35 konuşma aktivitesinin sunulduğu görülmüştür. Bu bağlamda konuşma etkinliklerine program dahilinde daha fazla yer verilmesi durumunda öğrencilere yaşadıkları yabancı dil konuşma kaygısını yenebilmeleri için daha çok imkân sunulmuş olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to analyze the causes and implications of foreign language speaking anxiety experienced by university students based on student perspectives, as well as the dimensions of the curriculum, which is another component of the issue connected to speaking anxiety. In this regard, 40 university students from the Burdur Mehmet Akif Ersoy University Faculty of Education participated in the study during the academic year 2021-2022. The participants' ages ranged from 18 to 20. The study's participants were chosen using a convenience sample approach, and the curriculum of the FL 1 (fall semester) and FL 2 (spring semester) courses taken by these students during their first year was accessed via the corresponding web page. The study's results were gathered in two methods since both student opinions and the curriculum were employed at the same time. While data received from students via interviews was evaluated using content analysis, data from the curriculum was retrieved using document analysis. The main factor that worried the participants (n=22) during in-class foreign language speaking activities was the fear of making mistakes while speaking, and it was discovered that more than half of the participants (n=24) wanted to increase speaking activities in the lessons. It was determined that the curriculum of the courses in question complied with the conditions established by the legal regulation of the Council of Higher Education (COHE) as a target, and when the related curriculum was examined in terms of content, it was discovered that students in the FL 1 and FL 2 courses were presented with 53 reading, 81 writing, 70 listening, and 35 speaking opportunities within the total 173 activities of FL 1 and FL 2 courses. In this regard, it is believed that including more speaking exercises in the curriculum will give more opportunity for students to overcome their foreign language speaking anxiety.