Kandidemi tespit edilen özel grup hastalarda immün yanıtın değerlendirilmesi
Evaluation of the immune response in a special group of patients with candidemia
- Tez No: 862862
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN DÖĞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology, Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Her yıl yaklaşık 6,5 milyondan fazla mantar enfeksiyonu vakası meydana gelmekte ve 3,8 milyon ölümle sonuçlanmaktadır. Bu rakamlar, son on yılda mantar enfeksiyonlarının yayılmasına neden olan bir dizi sosyal ve tıbbi gelişmeyle sürekli artmaktadır. Candida türleri ile enfeksiyonun klinik belirtileri lokal ve muköz membran enfeksiyonlarından multisistem organ yetmezliği ile konakta yayılıma neden olmaktadır. Konağın bağışık yanıtı, Candida'nın neden olduğu enfeksiyon tipinin önemli bir belirleyicisidir. AIDS gibi hücre aracılı bağışıklıkta defekt olan kişilerde daha yaygın kalıcı muköz membran enfeksiyonları ortaya çıkarmaktadır. Candida türlerindeki hücre duvarı bileşenleri, enfeksiyon sırasında konağın hem humoral hem de hücresel immün yanıtlarını uyarabilir. Bu çalışmada kandidemi tespit edilen hastalarda CD4+/CD8+ T lenfosit, NK ve diğer immün yanıt parametrelerinin miktar ve oranlarının değerlendirilerek hastalara ait ek durumlar (immunsupresif tedavi, total parenteral nütrisyon kullanımı, abdominal cerrahi, eşlik eden enfeksiyonlar ve diğer hastalıklar) ile immün yanıtın ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmaya, Mersin Üniversitesi Hastanesi'nde yatan ve periferik kan kültürü ve /veya santral venöz kateter örneklerinde etken olarak Candida türleri tespit edilen 18 yaşından büyük 53 hasta/izolat dahil edilmiştir. İzole edilen mantar etkenlerinin tanımlanması ve antifungal duyarlılıklarının belirlenmesi VITEK 2 otomatize sistem ile gerçekleştirilmiştir. 20 tane C. albicans örneğinden 1 tane Caspofungin ve 1 tane Amfoterisin-B dirençli izolat tespit edilmiştir. Lökosit alt grupları T hücreleri (CD3, CD4, CD8), NK hücreleri ve (CD16) B hücreleri (CD19, CD20) ve CD45 akış sitometrisi ile taze kan örneklerinden analiz edilmiştir. Çalışma sonucuda malignite ile CD3/CD19 oranları arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Ayrıca antibakteriyel kullanan hastalarda CD4+/CD8+ oranında istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık gözlemlenmiştir. Cerrahi işlem geçiren ve geçirmeyen hastalar arasında CD16 açısından istatistiksel açıdan anlamlı bir değişiklik saptanmıştır. Konakçının bağışıklık tepkisinin daha iyi anlaşılması, invazif mantar enfeksiyonları kontrol etmek için yeni veya geliştirilmiş antifungal stratejiler geliştirmeye yönelik ana yaklaşımlardan biridir. Bu çalışma kandidemi tanısında yeni biyobelirteçlerin (CD3, CD4, CD8, CD16, CD19, CD20 ve CD45) ortaya çıkmasını sağlayacak öngörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
There are over 6.5 million cases of invasive fungal infections each year, resulting in 3.8 million deaths. These numbers have been consistently increasing over the past decade due to a series of social and medical developments contributing to the spread of fungal infections. Infections with Candida species exhibit clinical symptoms ranging from local and mucosal membrane infections to multisystem organ failure in the host. The host immune response plays a significant role in determining the type and severity of Candida-induced infections. Individuals with defective cell-mediated immunity, such as those with AIDS, are more prone to persistent mucosal membrane infections. The cell wall components of Candida species can stimulate both humoral and cellular immune responses in the host during infection. This study aimed to evaluate the relationship between immune responses and various conditions in patients with Candida-positive blood cultures by evaluating parameters such as CD4+/CD8+ T lymphocytes, NK cells, and other immune response factors, as well as additional conditions such as immunosuppressive therapy, total parenteral nutrition use, abdominal surgery, concomitant infections, and other diseases. The study included 53 patients/isolates aged 18 years and older admitted to Mersin University Hospital; Candida species were identified as the causative agent in peripheral blood cultures and/or central venous catheter samples. The identification of isolated fungal agents and determination of antifungal susceptibilities were performed using the VITEK 2 automated system. Within 20 C. albicans samples, 1 Caspofungin and 1 Amphotericin-B resistant isolate was detected. Leukocyte subgroups, including T cells (CD3, CD4, CD8), NK cells (CD16), and B cells (CD19, CD20) and CD45 were analyzed using flow cytometry on fresh blood samples. Statistical analysis revealed a significant difference in the CD3+/CD19+ ratio concerning malignancy. Furthermore, a statistically significant difference in the CD4+/CD8+ T-cell ratio was observed in patients treated with antibacterial agents. Surgical intervention significantly altered CD16 expression showed a statistically significant change in CD16 between patients who underwent surgery and those who did not. Understanding the host immune response is crucial for developing new or improved antifungal strategies to control invasive fungal infections. This study provides insights that may lead to the discovery of new biomarkers (CD3, CD4, CD8, CD16, CD19, CD20 ve CD45) for the diagnosis of candidemia.