Biyoseramik esaslı kanal dolgu patlarının fiziksel özelliklerinin incelenmesi
Evaluation of the physical properties of different bioseramic based root canal sealers
  1. Tez No: 862868
  2. Yazar: DENİZ BURCU MERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİMET GENÇOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı farklı biyoseramik bazlı kanal dolgu patlarının fizikokimyasal özelliklerinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu amaçla beş biyoseramik esaslı kanal patı; MTA Fillapex, TotalFill BC Sealer, BioRoot RCS, GuttaFlow Bioseal, Dia-Root Bio Sealer, epoksi rezin esaslı kanal patı (AH Plus) ile karşılaştırıldı. Üretici firma talimatlarına uygun şekilde her bir kanal patından 10 adet örnek hazırlandı ve radyoopasite, çözünürlük, akıcılık ve boyutsal değişiklik testleri için değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the physicochemical properties of different bioceramic-based root canal sealers. Material and Methods: Five bioceramic-based sealers; MTA Fillapex, TotalFill BC Sealer, BioRoot RCS, GuttaFlow Bioseal, Dia-Root Bio Sealer were compared with epoxy resin based sealer (AH Plus) for this purpose. Ten samples of each sealer were prepared in according to the manufacturers' instructions and evaluated for radiopacity, solubility, flow and dimensional change tests.