The impact of Computer-Assisted Language Learning (CALL) applications on foreign language learners' vocabulary use and their learner autonomy levels and attitudes
Bilgisayar Destekli Dil Öğrenimi (BDDÖ) uygulamalarının, yabancı dil öğrencilerinin kelime kullanımları ve öğrenen özerkliği seviyeleri ile tutumları üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 862869
  2. Yazar: AHMET TAŞKIN TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP BİLKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bilgisayar Destekli Dil Öğrenimi (BBDÖ) uygulamalarının kelime çalışması için kullanımındaki yaygın gelişmeler ve bunun sonucunda muazzam bir ivme kazanan Öğrenci Özerkliği (ÖÖ) kavramı; kelime edinimi, teknoloji ve öğrenci özerkliği arasındaki karmaşık ilişkinin incelenmesini son derece önemli hale getirmiştir. Bu nedenle, bu çalışma, İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin BDDÖ uygulamalarını özerk bir şekilde kullanımının, yazılı kelime kullanımları ile ÖÖ seviyeleri ve tutumları üzerindeki etkisini, Türkiye'deki bir özel üniversite bağlamında araştırmayı amaçlamaktadır. 11 haftalık araştırma boyunca deney grubundaki katılımcılar BDDÖ tabanlı kelime çalışma materyallerinden yararlanırken, kontrol grubundaki öğrenciler geleneksel, kağıt üstünde hazırlanmış materyallerden faydalanmışlardır. Katılımcılardan: 1) İlk testleri, 2) Son testleri, ve 3) Yazılı ödevleri aracılığıyla elde edilen veriler, bir dizi parametrik ve parametrik olmayan testlerle niceliksel olarak analiz edilmiştir. Katılımcılardan alınan toplam altı yazılı ödevin analizi, BDDÖ'nün kelime çalışması için özerk şekilde kullanımının, katılımcıların sözcük kullanımı üzerinde kısa vadede anlamlı bir etkisi olmadığını; ancak uzun vadede bakıldığında iki grubun sözcük kullanımları arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark olduğunu ortaya çıkarmıştır. Benzer şekilde, BDDÖ kullanıcılarının, ilk yazılı ödevlerinden son ödevlerine kadarki süreçte, hedef kelime kullanımlarında kademeli bir artış deneyimledikleri gözlemlenmiştir. Ayrıca, her iki çalışma yönteminin de kelime hatırlanması açısından faydalı olduğu tespit edilirken, BDDÖ kullanıcılarının, kontrol grubundaki katılımcılara kıyasla anlamlı derecede daha yüksek bir oranda kelime hatırladıkları da ortaya çıkmıştır. Son olarak, iki grubun İlk- ve Son- testleri arasında yapılan kıyaslamalar, katılımcıların öğrenen özerkliği seviyeleri veya tutumları arasında anlamlı bir fark olmadığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The rapid advancements in Computer-Assisted Language Learning (CALL) applications used for vocabulary study, and the notion of Learner Autonomy (LA) that subsequently gained enormous momentum have made it fundamentally important to examine the intricate relationship between vocabulary acquisition, technology and learner autonomy. Hence, the present study aimed at investigating the impact of English as a Foreign Language (EFL) students' autonomous use of CALL applications on their vocabulary use as well as their levels of and attitudes towards LA in the context of a Turkish private university. For 11 weeks, the experimental group made use of CALL-based vocabulary revision materials while those in the control group received traditional, paper-based ones. The data obtained via the participants': 1) Pre-tests, 2) Post-tests, and 3) Written tasks was analysed quantitatively via a series of parametric and non-parametric tests. The analyses of the participants' six written tasks revealed that while the autonomous use of CALL for vocabulary revision did not have a significant impact on participants' vocabulary use in the short term, a significant difference was observed in their long term vocabulary use. Similarly, CALL-users were found to experience a gradual increase in their use of the target vocabulary items from the first task to the final one. Furthermore, while both methods of study were found to be beneficial for vocabulary recall, the CALL-users achieved a significantly higher level of vocabulary retention than the control group. Finally, comparisons between the two groups' Pre- and Post- tests revealed no significant difference in terms of the participants' levels of or attitudes towards learner autonomy.