Üniversitede görevli akademik personelin spora dayalı fiziksel aktivite düzeyleri ile yaşam kaliteleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between physical activity levels and quality of life of academic staff at universities
- Tez No: 862883
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH CANİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesinde görevli akademik personelin fiziksel aktivite düzeyleri ile yaşam kaliteleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmada kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 350 akademik personelden veriler toplanmıştır. Veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) istatistik programına nicel verilerin girişi yapmıştır. Araştırmada toplanan veriler SPSS for Windows 22.0 programı yardımıyla analiz edilmiştir. Verilerin normal dağılıma uygunluğu çarpıklık, basıklık ve standart hata değerleri kullanılarak tespit edilmiştir. Betimsel istatistikler ve frekans tabloları hazırlanarak, ölçek alt boyut puanlarının ortalamaları hesaplanmış ve verilerin dağılımları incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar: Yapılan araştırmada akademisyenlerin fiziksel aktivite düzeyleri ile yaşam kaliteleri arasında ilişki bulunamamıştır. Düzenli fiziksel aktivite yapma, cinsiyet, medeni durum, çocuk olma durumu, akademik unvan, sigara kullanım durumu, alkol kullanım durumu ve genel sağlık durumu düşüncesi değişkenlerinin fiziksel aktivite değeri, yaşam kalitesinin fiziksel bileşen ve mental bileşen düzeylerini etkilemediği tespit edilmiştir. Kronik hastalık durumu, düzenli ilaç kullanım durumu, çevrede spor yapmaya uygun alan olma durumu, yeterli ve dengeli beslenme düşüncesi değişkenlerinin fiziksel aktivite değeri ve yaşam kalitesinin fiziksel bileşen düzeylerini etkilemediği; ilgili değişkenlerin mental bileşen düzeylerini etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Yaşam kalitesi durumu düşüncesi değişkenin ise fiziksel aktivite değeri ve yaşam kalitesinin mental bileşen düzeylerini etkilemediği; fiziksel bileşen düzeylerini etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between sports-based physical activity levels and quality of life of academic staff working at Tokat Gaziosmanpasa University was investigated. In the study, data were collected from 350 academic staff selected by convenience sampling method. The data entered the quantitative data into the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) statistical program. The data collected in the research were analyzed with the help of SPSS for Windows 22.0 program. The conformity of the data to the normal distribution was determined by using skewness, kurtosis and standard error values. By preparing descriptive statistics and frequency tables, the averages of the scale sub-dimension scores were calculated and the distribution of the data was examined. Results obtained from the research: In the study, no relationship was found between the physical activity levels of academicians and their quality of life. It was determined that the variables of doing regular physical activity, gender, marital status, being a child, academic title, smoking status, alcohol use status and general health status did not affect the physical activity value, quality of life physical component and mental component levels. It was found that the variables of chronic disease status, regular drug use, availability of an area suitable for doing sports, and the idea of adequate and balanced nutrition did not affect the physical component levels of physical activity value and quality of life; It was concluded that the related variables affect the mental component levels. On the other hand, the thought of quality of life status variable did not affect the mental component levels of physical activity value and quality of life; It was concluded that it affects the physical component levels.