Yüksek rakımlı kars bölgesinde D vitamini ve MPVilişkisi
Relationship between vitamin D level and MPV in the high altitude city of kars
- Tez No: 862884
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERAY ATALAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Hematoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Hematology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç Çalışmanın temel amacı Kars bölgesinin D vitamini eksikliği oranının tespit ederek, yüksek rakımlı Kars bölgesinde D vitamini ile MPV ilişkisini araştırmaktır. Ayrıca hastaların D vitamini düzeyleri ile diğer demografik özelliklere göre karşılaştırması yapılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntemi Çalışma için gerekli olan veriler, 2014-2015 tarihlerinde Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi (K.Ü.T.F.) İç Hastalıkları polikliniklerine başvuran hastaların dosyalarından ve bilgisayar veri tabanından retrospektif olarak elde edildi. Kişiler yaş, cinsiyet, ay ve mevsimlere göre, D vitamini ve MPV düzeyleri için gruplara ayrıldı.. Hastalara ait veriler IBM SPSS Statistics for Windows (IBM Corp. Released 2013. Version 22.0. Armonk, NY: IBM Corp.) programına girilerek analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose The main purpose of the study is to detect vitamin D deficiency in Kars and to investigate the relationship between vitamin D and MPV in the high altitude city of Kars. Additionally, patients' vitamin D levels can be compared with other demographic structures Material and Method The data required for the study were obtained retrospectively from the files and computer database of patients who applied to Kafkas University Faculty of Medicine (K.Ü.T.F.) Internal Medicine outpatient clinics in 2014-2015. People were divided into groups for vitamin D and MPV levels according to age, gender, month and season. The data of the patients were entered into the IBM SPSS Statistics for Windows (IBM Corp. Released 2013. Version 22.0. Armonk, NY: IBM Corp.) program and analyzed.