Cerrahi kliniklerde çalışan hemşirelerin santral venöz kateter yönetimine yönelik bilgilerinin incelenmesi: Bir üniversite hastanesi örneği
Examination of the knowledge of the nurses working in the surgical clinics regarding central venous catheter management: A university hospital example
- Tez No: 862897
- Danışmanlar: Prof. Dr. LEMAN ŞENTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Araştırma cerrahi kliniklerde çalışan hemşirelerin santral venöz kateter yönetimine yönelik bilgilerinin incelenmesi amacıyla İstanbul'da bir üniversite hastanesinin cerrahi kliniklerinde çalışan hemşireler ile yapıldı. Araştırma verileri Haziran - Eylül 2022 tarihleri arasında toplandı. Araştırmanın evrenini 155 hemşire oluşturdu. Örneklem 130 hemşire ile tamamlandı. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan soru formu ile toplandı. Verilerin analizinde, tanımlayıcı istatistiksel yöntemler; Kolmogorov-Smirnov/Shapiro-Wilk, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H testleri ile Pearson correlation analizi kullanıldı. Araştırmada hemşirelerin %85,4'ünün santral venöz kateter ile ilgili bakım verdikleri; %65,4'ünün (n=85) SVK ile ilgili eğitim aldıkları, eğitim alan hemşirelerin %72,9'unun (n=78) bu eğitimi hizmet içi eğitimde aldığı; %65,4'ünün SVK ile ilgili protokol/prosedür/talimat varlığından haberdar oldukları; ancak sadece %60'ının bu protokolleri uyguladığı ve %28,4'ünün bir sorun olması durumunda sorumlu hemşireye danıştıkları belirlendi. Hemşirelerin SVK bakım yönetimi anketi ile ilgili sorulara verdikleri doğru cevaplardan aldıkları puan ortalaması 4,87±2,49 bulundu. Araştırmada hemşirelerin SVK bakım yönetimi konusundaki bilgilerinin istenen düzeyde olmadığı; protokol/prosedür/talimat farkındalıklarının olduğu ancak bunları uygulamadıkları, SVK ile ilgili bakım yönetimi hakkında en fazla el hijyeni, kateter dezenfeksiyonu ve kateter değiştirilme sıklığı konularına hakim oldukları, çalıştıkları birimde uzun süre çalışma ile, aktif şekilde SVK bakımı yaptıkça ve ilgili eğitimi aldıkça bilgi düzeylerinin de arttığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The research was conducted with the nurses working in surgical clinics of a university hospital in Istanbul, in order to examine the knowledge of nurses working in surgical clinics regarding central venous catheter management. Research data was collected between June and September 2022. The population of the research consisted of 155 nurses. The sample was completed with 130 nurses. Data were collected with a question prepared by the researcher. Descriptive statistical methods; Kolmogorov-Smirnov/Shapiro-Wilk, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H tests and Pearson correlation analysis were used to analyze the data. In the research, 85.4% of the nurses provided care related to CVC; 65.4% (n=85) receive training on CVC, and 72.9% (n=78) in the within received training, 65.4% were aware of the CVC existence of protocol/procedure/giving instructions regarding to CVC. However, it was determined that only 60% followed these protocols and 28.4% consulted the nurse in charge in case of any problem. The average score the nurses received from the correct answers to the questions about the CVC care management survey was found to be 4.87±2.49. In the study, it was determined that nurses' knowledge about CVC care management was not at the desired level; they are aware of the protocol/procedure/instruction but do not implement them. It was concluded that they were most familiar with the subjects of hand hygiene, catheter disinfection and catheter replacement frequency regarding CVC related care management, and that level of knowledge increased as they worked for a long time in the unit they worked. It was concluded that as they actively perform CVC care and receive relevant training, their knowledge level increases.