Erzurum ilinde yataklı tedavi kurumlarında çalışan hemşirelerin santral venöz kateter bakımına ilişkin bilgi düzeyleri
Knowledge levels of nurses working in inpatient institutions in Erzurum province regarding central venous catheter care
  1. Tez No: 564154
  2. Yazar: ZÜHAL PALİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY İPEK ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu araştırma Erzurum ilinde yataklı tedavi kurumlarında çalışan hemşirelerin santral venöz kateter bakımına ilişkin bilgi düzeylerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Materyal Metod: Araştırmanın evrenini Haziran-Ağustos 2017 tarihlerinde Erzurum ili Palandöken Devlet Hastanesi, Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi olmak üzere bu üç hastanenin Dahiliye, Kardiyoloji, Nöroloji, Kalp Damar Cerrahi, Göğüs Cerrahi, Nefroloji, Diyaliz, Onkoloji, Yoğun Bakım ve Endokrinoloji gibi santral venöz kateter kullanımının daha sık olduğu kliniklerde çalışan tüm hemşireler oluşturmuştur. Araştırmada örneklem seçimine gidilmemiş olup 212 hemşire ile çalışma tamamlanmıştır. Veri toplanmasında 'Demografik Bilgi Formu've 'Hemşirelerin Santral Venöz Kateter Bakımına ilişkin Bilgi Düzeyleri Formu' kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi tanımlayıcı istatistiklerden sayı, yüzde ve ortalama kullanılmıştır. İleri analizlerde dört gözlü Ki -kare ve Fisherin kesin ki- kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out as a descriptive study to determine the knowledge level of nurses that Working in Inpatient Institutions in Erzurum Province about central venous catheter care. Material and Method: The universe of this descriptive study was carried out between June - August 2017 in Palandöken State Hospital, Regional Training and Research Hospital and Atatürk University Research Hospital in Erzurum. In addition to this, all of the nurses working in these three hospitals were employed in clinics such as Internal Medicine, Cardiology, Neurology, Cardiovascular Surgery, Thoracic Surgery, Nephrology, Dialysis, Oncology, Intensive Care and Endocrinology where central venous catheter usage was more frequent were created the universe of this descriptive study. Sampling was not selected in the study and the study was completed with 212 nurses.“Demographic Information Form”and“Knowledge Levels of Nurses on Central Venous Catheter Care”were used for data collection. Data assessment stage was analyzed by using number, percentage and mean of descriptive statistics. For the further analysis, Chi squared with four groups and Fisher's exact chi squared test were used. Results: In the research results; knowledge levels about CVC care of nurses show a statistically significant difference according to working time of nurses, education level, the departments they work and in-service training (p< 0,05 ).