Monetary policy impact on capital markets in Türkiye
Türkiye'de para politikasının sermaye piyasaları üzerindeki etkisi
- Tez No: 862896
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜN YAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Sermaye piyasalarının reel ekonomideki rolü, risk paylaşımını kolaylaştırarak ve sermaye tahsisinin etkinliğini artırarak refahı ve ekonomik büyümeyi teşvik etmektir. Bu, para politikasının sermaye piyasalarını etkileyerek ekonomi için önemli bir faktör olabileceği anlamına gelir. Para politikası uygulamaları, varlık fiyatları kanalı yoluyla sermaye piyasalarını etkileyebilir. Etkin piyasa hipotezine göre, sermaye piyasalarında asimetrik bilgi sorunu olmayacağından söz konusu etki beklenmedik politika kararlarından kaynaklanacaktır. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2010 yılında“yeni para politikası çerçevesi”oluşturmuştur. TCMB böylece fiyat istikrarı hedefine ek olarak finansal istikrar hedefini de gözetmeye başlamış ve piyasadaki kısa vadeli faiz oranlarını etkilemek için yeni bir araç belirlemiştir. Bu çalışmanın amacı, 2010-2023 dönemi için Türkiye'de para politikasının sermaye piyasaları üzerindeki etkisini varlık fiyatları kanalı ve etkin piyasa hipotezi bağlamında tartışmaktır. Çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. İlk olarak, para politikası çerçevesi teorik bağlamda incelenmektedir. İkinci olarak, analiz döneminde Türkiye'deki para politikası uygulamaları incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde konuyla ilgili literatürde gerçekleştirilen çalışmaların ampirik sonuçları sunulmaktadır. Dördüncü bölüm, VAR ve vaka çalışması yöntemlerinin ampirik sonuçlarını içerirken varlık fiyatları kanalının hisse senedi piyasası için çalışmasına rağmen, etkin piyasa hipotezinin sadece devlet tahvili piyasası için çalıştığını göstermektedir. Döviz ve türev piyasaları için ise sonuçlar net değildir. Bulgular, TCMB'nin finansal istikrar hedefini izlemeye başladıktan sonra dahi sermaye piyasaları üzerinde önemli bir etkiye sahip olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The role of capital markets in the real economy is to promote prosperity and economic growth by facilitating risk sharing and increasing the efficiency of capital allocation. This implies that monetary policy could be a crucial factor for the economy by affecting capital markets. Monetary policy implementations could impact capital markets through the asset price channel. According to the efficient market hypothesis, these effects would be due to unexpected policy decisions because capital markets should not have an asymmetric information problem. The Central Bank of the Republic of Türkiye (CBRT) launched a“new monetary policy framework”in 2010. The CBRT thus began to pursue the financial stability goal in addition to the price stability goal and set a new tool to influence short-term interest rates in the market. The aim of this study is to discuss the impact of monetary policy on capital markets in Türkiye for the period 2010–2023 in the context of the asset price channel and the efficient market hypothesis. The study consists of four main chapters. First, the monetary policy framework is examined in a theoretical context. Second, the monetary policy implementations in Türkiye during the analysis period are examined. In the third section of the study, the empirical results of the corresponding studies in the literature are presented. The empirical results of the VAR and event study methods are demonstrated in the fourth chapter and suggest that although the asset price channel works for the stock market, the efficient market hypothesis only works for the government bonds market. As for the foreign exchange and derivatives markets, the results are unclear. The findings suggest that CBRT does not have a significant impact on the capital markets even after it begins pursuing the financial stabilization goal.