Domestic labor during the COVID-19 pandemic in Turkey
KOVİD-19 pandemisi sürecinde Türkiye'de ev içi emek
  1. Tez No: 862898
  2. Yazar: EMRE TÜFENKCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAHRİYE DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez, Türkiye'de Kovid-19 salgınının ev emeği üzerindeki etkilerini araştırmayı ve hem ev içi emek hem de ev içi emeğin dağılımı literatürüne katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu tezin hedefi, Kovid-19 salgını sırasında ev içi emekteki potansiyel değişiklikler olup olmadığını bulmak ve ev içi emeğin nasıl dağıtıldığını ortaya çıkarmaktır. Bu hedefe ulaşmak için Türkiye'de 2020 ve 2022 yılları arasında yayınlanan akademik makaleler, raporlar ve saha çalışmaları nitel tematik analiz yöntemi ile incelenmektedir. Bu tez“Kovid-19 salgını Türkiye'de Mart 2020'den Temmuz 2022'ye kadar görünmeyen ve ücretsiz ev emeğini nasıl etkiledi?”sorusunu sorar. Bu çalışmada, Mart 2020'den Temmuz 2022'ye kadar süren pandemi döneminde ev içinde daha emek yoğun süreçler ortaya çıktığını, görünmez ve ücretsiz ev emeği konusundaki farkındalığın kısmen arttığını ve sürecin büyük oranda kadınlar tarafından üstlenilmesi devam ederken bazı örneklerde kız çocukların, bazı örneklerde ise babaların bu sürece kısmi katılımlarda bulunduğunu saptamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the impacts of the Covid-19 pandemic on domestic labor in Turkey and contribute to the literature on both domestic labor and the distribution of domestic labor. The main objective of this thesis is to find out potential changes in domestic labor during the Covid-19 pandemic. In order to accomplish this objective, academic articles, reports, and field studies published between 2020 and 2022 in Turkey are analyzed through qualitative thematic analysis. The research question of this thesis is“How did the Covid-19 pandemic affect invisible and unpaid domestic labor in Turkey from March 2020 to July 2022?”During the pandemic period from March 2020 to July 2022, this study identified an escalation in labor-intensive processes within households, a partial increase in awareness regarding invisible and unpaid household labor, and in terms of gender roles, while women predominantly undertook these responsibilities, there were instances of partial involvement by daughters in some cases and fathers in others.