Two class finite capacity queueing systems with switching server
- Tez No: 8628
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ RIZA KAYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada tek işgören ve iki kuyruklu bir sistemin, yeni bir işletme ku ralı altında, başarımı değerlendirilmiştir. Söz konusu işletme kuralı, kuyruklara önceliği, her birinin büyüklüklerinin farkına bakarak almaşık olarak vermektedir. Problem için iki çözümsel yöntem önerilmiş ve sayısal çözümleme yöntemiyle sis temin başarımı değerlendirilmiştir. Sistemin başarım ölçülerini hesaplayan bir izlencenin yanısıra, bir benzetim modeli ve izlencesi de geliştirilmiştir. Bu çalışmada incelenen sistemin, bilgisayar iletişim sistemleri ve üretim sis temlerinde geniş bir uygulama alanı vardır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the performance of a two queue- single server system under a new operating policy where the priorities alternate according to the difference of the system sizes of the two queues. Two analytical ways to attack the problem are presented, and to evaluate the performance of the system a numerical analysis is developed. Besides a software program to compute various performance measures of the system, a simulation model is also developed. The system presented in this study has a wide range of applications in com puter communication systems and production systems and is subject to further investigation.