Madde bağımlılığı tanısı almış ve almamış bireylerin savunma mekanizmaları, dürtüsellik, sürekli öfke ve öfke ifade ediş tarzları açısından karşılaştırılması
Comparing defense mechanisms, impulsivity, trait anger and anger expression styles between individuals with subtance addiction diagnosis and those without
- Tez No: 862902
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM TOLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışma madde bağımlılığı tanısı almış ve yatarak tedavi görmekte olan bireyler ile tanı almamış sağlıklı bireylerin savunma mekanizmaları, dürtüsellik, sürekli öfke ve öfke ifade ediş tarzları açısından karşılaştırılmasını amaçlamaktadır. Araştırmanın örneklemi Van Sağlık Bilimleri Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi AMATEM kliniğinde madde bağımlılığı sebebiyle tedavi görmekte olan 41 erkek hasta ve herhangi bir madde kullanmayan ve Van ilinde ikamet eden 41 sağlıklı erkekten oluşmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla katılımcılara Kişisel Bilgi Formu, Savunma Biçimleri Testi, Barratt Dürtüsellik Ölçeği, Sürekli Öfke ve Öfke İfade Ediş Tarzı Ölçeği uygulanmıştır. Örneklemi oluşturan madde bağımlılığı tanısı almış ve almamış bireylerden oluşan grupların yapılarını incelemek amacıyla, demografik değişkenler ki-kare analizleri yapılmıştır. Araştırmada kullanılan değişkenlerin birbirleriyle olan ilişkisinin saptanması için Pearson korelasyon analizi yöntemi kullanılmıştır. Örneklemi oluşturan iki grubun savunma biçimleri, sürekli öfke ve öfke ifade tarzları, dürtüsellik düzeylerinin karşılaştırılmasında ilişkisiz örneklemler t-testi kullanılmıştır. Analiz bulgularına göre; madde bağımlılığı tanısı almış bireylerin immatür savunma biçimlerini, tanı almamış bireylerin ise matür savunma biçimlerini kullandıkları gözlenmektedir. Ayrıca tanı almış olan grupta bulunan bireylerin yalıtma, disosiyasyon ve idealleştirme savunma biçimleri puanlarının, sağlıklı bireylerin ise beklenti savunma biçimleri puanlarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular, deney grubundaki bireylerin sürekli öfke düzeyi ve dürtüsellik puanlarının tanı almayan gruptaki bireylere göre daha yüksek olduğu yönündedir. Bunun yanı sıra deney grubundaki bireylerin öfkelerini dışa vurarak ifade ettikleri, kontrol grubundaki bireylerin ise öfkelerini deney grubuna oranla daha çok kontrol edebildikleri saptanmıştır. Elde edilen sonuçlar ilgili alanyazın ışığında tartışılmış ve gelecek çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the defense mechanisms, impulsivity, continuous anger, and anger expression styles of individuals diagnosed with substance addiction undergoing inpatient treatment with those of healthy individuals who have not been diagnosed with any substance addiction. The sample of the study consists of 41 male patients undergoing treatment for substance addiction at the AMATEM clinic of Van Health Sciences University Education and Research Hospital, and 41 healthy males residing in Van province who do not use any substances. For data collection purposes, participants were administered a Personal Information Form, Defense Styles Questionnaire, Barratt Impulsiveness Scale, Continuous Anger and Anger Expression Style Scale. Chi-square analyses were conducted to examine the structures of the groups composed of individuals diagnosed with and without substance addiction based on demographic variables. Pearson correlation analysis was used to determine the relationship between the variables used in the study. Independent samples t-tests were used to compare the defense mechanisms, continuous anger, anger expression styles, and impulsivity levels of the two groups forming the sample. According to the analysis findings, it was observed that individuals diagnosed with substance addiction used immature defense mechanisms, while those without diagnosis used mature defense mechanisms. Additionally, it was found that the scores of isolation, dissociation, and idealization defense mechanisms in the group diagnosed with substance addiction were higher, while the scores of expectation defense mechanisms in healthy individuals were higher. The findings from the study indicate that the continuous anger levels and impulsivity scores of individuals in the experimental group are higher compared to those in the non-diagnosed group. Moreover, individuals in the experimental group were found to express their anger outwardly, while individuals in the control group were able to control their anger more compared to the experimental group. The results obtained were discussed in the light of relevant literature, and recommendations were made for future studies.