Hofstede'in kültür kuramı çerçevesinde destinasyon tanıtım arayüzlerinin kültürlerarası kullanılabilirliği
Intercultural usability of destination promotion interfaces in the framework of Hofstede's cultural theory
  1. Tez No: 862903
  2. Yazar: FATMA NUR YAVUZ
  3. Danışmanlar: DR. UMUT BURCU TASA YURTSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnteraktif Medya Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kültürlerarası kullanılabilirlik, kültürlerarası faktörlerin UX ve kullanılabilirliğe etkisini araştıran bir çalışma alanıdır. Kültürel farklılıkların, web arayüz tasarımlarının yerel ölçekte ele alınmasını ve her kültüre ait değerler bütünüyle tasarlanmasını gerektirip gerektirmediği, bu alanın temel sorularından biridir. Kültürlerarası kullanıcı deneyimleri pek çok küresel ölçekteki şirkete ticari veri sağlamaya devam ederken, farklı kültürlerin en çok etkileşim alanı oluşturduğu sektörlerin başında turizm sektörü, destinasyon pazarlama tekniklerinin sunulduğu ortamların başında da web ve uygulama arayüz tasarımları gelmektedir. Gezginlerin ve internet kullanıcılarının tercih ettiği bu web arayüz tasarımları, destinasyon tanıtımının yanı sıra gezginler için tatillerini planlama ve tatil süresince dijital destek olanağı sunar. Kullanıcı gruplarının farklı beklentilere sahip olması, bu beklentileri karşılayan web arayüz tasarımlarının kullanılabilirlik potansiyelini arttırabilir veya azaltabilir. Bu çalışmada kültürün bir toplumun sorun çözme kapasitesi olduğu yaklaşımından yola çıkılarak, farklı kültürel kodların web arayüz tasarımı üzerindeki kullanılabilirlik etkisi üzerine bir araştırma ortaya koyulmuştur. Bu karma araştırmada, kültürlerarası çalışmaların önde gelen kuramcılarından biri olan Geert Hofstede'in 1980 yılının sonlarında IBM Corporation (International Business Machine) çalışanlarıyla yaptığı geniş çaplı araştırmasıyla 70'ten fazla ülkenin ulusal kültürel endeksini 6 farklı boyutta ele alarak yayınladığı“Kültürel Boyutlar Teorisi”ele almıştır. Araştırma kapsamında Berlin'in resmi pazarlama ajansı tarafından Berlin'i bir kongre destinasyonu olarak dünyaya tanıtmayı amaçlayan visitberlin.de web sitesi üzerinde Berlin'e seyahat etmeden önce şehir ulaşım kartı satın almak isteyen 7 Alman ve 7 Türk olmak üzere toplam 14 farklı kullanıcı ile Hofstede'in kültürel boyutlar teorisi test edilmiştir. Bu kapsamda visitberlin.de sitesinin Hofstede'in kültürel boyutlar endeksine göre kültür kodları farklı sonuçlara sahip iki ülke olan Almanya ve Türkiye özelinde farklı tasarımlarının yapılmasının kullanılabilirliğe etkisi tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Intercultural usability is a field of study that researches the impact of cross-cultural factors user experience and usability. One of the fundamental question is whether cultural differences evaluating web interface designs on a local scale and desinging a set of values which belongs to every culture is an essential issues of this field. While intercultural user experiences continue to provide commercial data to many companie on a global scale, the tourism is one of the sectors where different cultures create the most interaction areas and web and application interface designs are among the environments where destination marketing tecniques are presented. These web interface designs preffered by travelers and internet users, provide digital support for planning and monitoring as well as promoting the destination. Different expections that user groups have usability potetial of web interface designs which answers these expectations may increase or decrease. In this study, based on the approach that culture is the problem solving capasity of a society a research has been put forward on the usability effect of different cultural codes on web interface design. In this mixed research Geert Hofstede, one of the leading theorists of intercultural relations, examines the“Cultural Dimension Theory”by examining the national cultural index of more than 70 countries in 6 different dimentions through his extensive research on IBM Coorporation (International Business Machine) employees in the late 1980s. In the scope of the research; on visitberlin.de website which aims to promote Berlin as a congress destination to the World from the side of Berlin official marketing agency, it has been tested the Cultural Dimesions Theory on 7 Germans 7 Turks total 14 users who wants to buy city transportation card. In this scope, it is discussed. In this scope it is discussed the impact of usability visitberlin website according to Hoftstede Cultural Dimension index in the privacy of Germany and Turkey whiach are different countries have different cultural codes.