4857 sayılı yasa kapsamında işverenin eşit davranma yükümlülüğü
Under Law No. 4857, employer's equal treatment obligation
- Tez No: 862906
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ANDAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
İş Kanunun 5. Maddesinde yer alan işverenin eşit davranma yükümlülüğü, iş görme sözleşmelerinden olan iş sözleşmesinin sözleşme özgürlüğü kapsamında sınırlandırıldığı ve işverene bağımlı çalışan işçinin korunması için öngörülen maddelerdendir. 4857 sayılı İş Yasası ile maddi düzenleme alanı bulan işverenin eşit davranma yükümlülüğü ve ayrımcılık yasağı kanunumuzda Anayasa ve çeşitli Uluslararası Sözleşmeler ile desteklenmektedir. Yasal düzenleme her ne kadar işverenin çalışanlar arasında ayrım yapmasını yasaklamışsa da objektif nedenlerle haklı kılınabilen farklı muameleler eşit davranma yükümünün ihlali olmayacaktır. Eşit davranma yükümünün ihlali ve bu durumda iddia edilebilecek ayrımcılık tazminatının şartları da Yargıtay kararları ile uygulamada karşılaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The employer's obligation of equal treatment in Article 5 of the Labor Law is one of the articles in which the employment contract, which is one of the employment contracts, is limited within the scope of the freedom of contract and is stipulated for the protection of the employee who is dependent on the employer. The employer's obligation of equal treatment and the prohibition of discrimination, which finds material regulation with the Labor Law No. 4857, are supported by the Constitution and various international conventions in our law. Although the legal regulation prohibits the employer from discriminating between the employees, different treatments that can be justified by objective reasons will not be a violation of the obligation of equal treatment. Violation of the obligation of equal treatment and the conditions of compensation for discrimination that can be claimed in this case can also take place in practice with the decisions of the Court of Cassation.