Dijitalleşme sürecinde sosyal medya işletmelerinin alışveriş algısını yönlendirmede yeni halkla ilişkiler yöntemi geliştirme
Approach for developing a new public relations method in guiding the shopping perception of social media businesses during the digitalization process
- Tez No: 862907
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR TATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Gelişen teknolojik yeniliklerle dijital medya hayatımızın her alanında etkili olmaktadır. İnternetin gelişmesiyle ortaya çıkan sosyal medya, insanların hayatlarında birçok kolaylıklar sağlamıştır. Sosyal Medya topluma ve bireye has birçok alanı içinde barındırır. Bu alanlardan ilk akla gelen alışveriş kanallarının dijital ortamda sunulması ve toplumun bundan faydasının öncelikli hedef olarak belirlenmesidir. Bu araştırma sosyal medyada alışveriş yapan bireylerin algıları üzerine bir araştırma olup, toplumun bu algı üzerindeki temel etkilerini konu almıştır. Bu tezin amacı alışveriş algısının sosyal medya bağlamında ele alınıp, bireyde alışveriş kavramını hedonik bir dönüşüme uğratması ve alışveriş yapma ihtiyacının istek haline dönüştürülme durumunu ifade etmesidir. Tanımlayıcı istatistiki yöntem ile hazırlanan bu araştırmada kolayda örneklem yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada“Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği”,“Çevrimiçi Satın Alma Niyeti Ölçeği”ve“İşletmelerin Sosyal Medya Kullanım Sıklığı”ölçekleri kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 26.0 paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma hipotezlerinin hepsi kabul edilmiş olup elde edilen sonuçlar ışığında, tüketicilerin sosyal bağımlılık düzeyleri ile çevrimiçi satın alma niyetleri arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
With developing technological innovations, digital media is effective in every aspect of our lives. Social media, which emerged with the development of the internet, has provided many conveniences in people's lives. Social Media includes many areas specific to society and the individual. The first thing that comes to mind in these areas is to present shopping channels in the digital environment and determine the benefit of society from this as a priority target. This research is a research on the perceptions of individuals shopping on social media and focuses on the main effects of society on this perception. The aim of this thesis is to examine the perception of shopping in the context of social media, to transform the concept of shopping in the individual into a hedonic transformation, and to express the situation in which the need for shopping is transformed into a desire. In this research prepared with descriptive statistical method, convenience sampling method was used.“Social Media Addiction Scale”,“Online Purchase Intention Scale”and“Frequency of Businesses' Social Media Usage”scales were used in the research. Data analysis was carried out using SPSS 26.0 package program. All research hypotheses were accepted, and in light of the results obtained, there is a significant and positive relationship between consumers' social addiction levels and online purchasing intentions.