Ağırlık ile yapılan geri koşu antrenmanlarının hamstring kas kuvvetine ve sürat performansına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of running back training with weights on hamstring muscle strength and speed performance
  1. Tez No: 862905
  2. Yazar: KERİM KARAAHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT AYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Genel olarak kardiyovasküler dayanıklılığı artırabilmek için tercih edilen bir spor aktivitesi olan koşu, aynı zamanda bacak kaslarını güçlendirmek için de sıklıkla kullanılmaktadır. Koşu esnasında bazı kas gruplarının daha fazla vurgulandığı göz önünde tutulduğunda ise hamstring kaslarının koşudan etkilenen en önemli kas grubu olduğu söylenebilir. Bu kaslar, koşu esnasında dengeli bir şekilde kullanılmadığında kişinin yaralanma riski artmakta ve performansı olumsuz yönde etkilenmektedir. İleri doğru koşu kadar önemli bir spor aktivitesi olan geri koşu ise hamstring kasları için oldukça önemlidir. Bu kas gruplarını güçlendirmek için oldukça etkili olan geriye doğru koşu antrenmanları, koşucunun hamstring kaslarına direnç ve dayanıklılık kazandırmaktadır. Bu araştırmanın amacı ağırlık ile yapılan geri koşu antrenmanlarının hamstring kas kuvvetine ve sürat performansına etkisini incelemektir. Bu araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden deneysel araştırma yöntemine uygun olarak ön test-son test kontrol ve deney gruplu desen uygulanmıştır. Bu yöntem, değişkenler arasındaki neden sonuç ilişkisini bulmayı amaçlayan bir yöntemdir. Araştırmanın örneklemini spor kulüplerinde lisanslı olarak futbol oynayan,17 ile 19 yaş arası 9 kişilik deney grubu ve 9 kişilik kontrol grubu olmak üzere toplam 18 kişi oluşturmaktadır. Sporcular çalışmadan önce bilgilendirilmiş ve çalışmaya gönüllü olarak katılmışlardır. Çalışmamız da sporcuların boy ölçümleri için boy ölçer cihaz ve ağırlık ölçümleri dijital baskül, hamstring kas kuvveti ölçümü için norbord hamstring test sistemi ve sürat ölçümü için 30 metre sprint testi uygulanmıştır. Çalışmamızda ön test ve son test puanları karşılaştırılırken Bağımlı ve Bağımsız Grup t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Running, which is generally preferred as a sport activity to increase cardiovascular endurance, is also frequently used to strengthen the leg muscles. Considering that some muscle groups are emphasized more during running, it can be said that the hamstring muscles are the most important muscle group affected by running. When these muscles are not used in a balanced way during running, the risk of injury increases and performance is negatively affected. Backward running, which is as important as forward running, is very important for the hamstring muscles. Backward running training, which is very effective for strengthening these muscle groups, provides resistance and endurance to the hamstring muscles of the runner. The aim of this study is to examine the effect of weighted backward running training on hamstring muscle strength and sprint performance. In this study, pretest-posttest control and experimental group design was applied in accordance with the experimental research method, one of the quantitative research methods.This method is a method that aims to find the cause and effect relationship between variables. The sample of the study consisted of a total of 18 people, 9 in the experimental group and 9 in the control group, between the ages of 17 and 19, playing licensed football in sports clubs. The athletes were informed before the study and voluntarily participated in the study. In our study, a height measuring device and a digital scale were used for height measurements and weight measurements, norbord hamstring test system for hamstring muscle strength measurement and 30-meter sprint test for speed measurement. In our study, Dependent Group t test was used to compare the pre-test and post-test scores.