Lokal olarak uygulanan alendronatın implant stabilitesine etkisinin rezonans frekans analiziyle değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of locally applied alendronate on implant stability by resonance frequency analysis
  1. Tez No: 862911
  2. Yazar: GÜZİDE BÜŞRA ŞENEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN POLAT
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Giriş: Diş kayıplarının ardından implant tedavisi uygulaması artarak devam etmektedir. İmplant etrafındaki kemik rezorpsiyonları sorun teşkil etmektedir. Bu çalışmada amaç alendronat sodyum trihidratın lokal uygulanmasının kemik rezorpsiyonuna ve implant stabilitesine etkilerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya mandibulada total dişsizlik olan 12 kişi dahil edilmiştir. Mandibulaya iki implantla desteklenen overdenture protez planlanmıştır. Çalışma her grupta 12 implant olacak şekilde randomize ve bölünmüş ağız olarak tasarlanmıştır. Hastanın kontrol tarafı serum fizyolojikle yıkanıp implant yerleştirilip flep kapatıldıktan sonra diğer implant soketi 1 ml hacimde 2,5 mg/ml Alendronat Sodyum Trihidrat içeren solüsyon ile yıkanmış, implant yerleştirilmiş ve flep kapatılmıştır. İmplant stabilitesi rezonans frekans analiziyle intraoperatif olarak, 10. günde, 4, 6, 8 ve 12. haftalarda ölçülmüştür. Postoperatif ağrı VAS skalası ile 1., 3. ve 7. günlerde değerlendirilmiştir, Postoperatif dönemde ödem ve ülserasyon açısından değerlendirilmiştir. Bulgular: Gruplara göre farklı zamanlarda ölçülen ISQ değerleri istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermemiştir (p>0,050). Test grubunda; farklı zamanlarda ölçülen ISQ ortanca değerleri istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermiştir (p=0,024). Sonuç: Gruplar arasında istatistiksel olarak fark olmasa da alendronat sodyum trihidratın lokal uygulanmasının osseointegrasyon sürecinde olumlu etki gösterebileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Implant treatment continues to increase after tooth loss. Bone resorption around the implant poses a problem. This study aims to investigate the effects of local application of alendronate sodium trihydrate on bone resorption and implant stability. Materials and Methods: 12 people with total edentulism in the mandible were included in the study. An overdenture prosthesis supported by two implants is planned for the mandible. The study was designed as a randomized and split-mouth with 12 implants in each group. After the control side of the patient was washed with saline, the implant was placed, and the flap was closed. The other implant socket was washed with a solution containing 2,5 mg/ml Alendronate Sodium Trihydrate in 1 ml volume, the implant was placed, and the flap was closed. Implant stability was measured intraoperatively by resonance frequency analysis at day 10, weeks 4, 6, 8, and 12. Postoperative pain was evaluated with the VAS scale on days 1, 3, and 7. It was evaluated for edema and ulceration in the postoperative period. Results: ISQ values measured at different times according to groups did not show a statistically significant difference (p>0.050). In the test group, ISQ median values measured at different times showed a statistically significant difference (p = 0.024). Conclusion: Although there was no statistical difference between the groups, it was concluded that local application of alendronate sodium trihydrate may have a positive effect on the osseointegration process.