Karaciğer sirozu tanısı alan hastalarda helicobacter pylori tedavisinin başarı oranının ve tedaviye uyumluluğunun değerlendirilmesi
Evaluation of the success rate and compatibility with helicobacter pylori treatment in patients diagnosed with liver cirrosis
- Tez No: 862912
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, karaciğer sirozu tanısı olan hastalarda Helicobacter pylori (H. pylori) varlığının siroz laboratuvar ve prognoz göstergeleri üzerine etkisi olup olmadığını saptamak ve H. pylori tedavisinin başarı oranını ve hastaların tedavi uyumluluğunu değerlendirmektir. H. pylori tedavisi ile laboratuvar parametreleri üzerinde değişiklik olup olmadığını değerlendirmek çalışmamızın diğer bir amacıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza, siroz tanısı olup, endoskopi ile mide biyopsisi yapılan, 113 hasta dahil edilmiş olup, 55 erkek, 58 kadın hasta çalışmaya alınmıştır. Tüm katılımcıların klinik ve laboratuvar özellikleri kayıt edildi. H. pylori olan ve olmayan hastaların laboratuvar verileri kıyaslandığında hastaların çalışmaya alınma anında ve H. pylori tedavisini tamamladığı 2. aydaki MELD-Na skorları hesaplandı. Tedavi sonrası laboratuvar değerleri ve MELD-Na skoru tedavi öncesi değerler ile kıyaslandı. Ayrıca laboratuvardaki bu değişim H. pylori olup tedavi olmayan ve H. pylori negatif olan hastalar ile kıyaslandı. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 63,53 ± 11,41 olarak saptanmıştır. Çalışmaya aldığımız 113 hastanın hepsi incelendiğinde, H. pylori enfeksiyonu olan hastalarda, olmayanlara göre laboratuvar parametlerinde anlamlı düzeyde fark saptanmamıştır. Tüm hastalarda 2 ay içerisinde anlamlı derece bir MELD-Na skoru artışı (11,81 ± 4,47 vs 12,74 ± 5,42, p=0,003) ve platelet sayısında azalma (147768 ± 97892 vs 136576 ± 87068,14, p=0,004) tespit edilmiştir. H. pylori eradikasyon tedavisi alan ve eradikasyon sağlanan hastalarda ise MELD-Na skorundaki artış (10,37 ± 4,21 vs 10,77 ± 4,83, p=0,446) ve platet sayısındaki değişim (131.700 ± 61.491 vs 131.866 ± 63.381, p=0,959) istatistiksel olarak anlamlı değildir. H. pylori tedavisi alan hastalardan birisi yan etkiler nedeni ile tedaviyi tamamlayamaz iken, tedaviyi tamamlayan hastaların tümünde başarılı eradikasyon sağlandı. Sonuç: Çalışmamızda H. pylori olan hastalarda laboratuvar verilerinde bozulma olduğu saptanmamıştır. Bizim bulgularımıza göre, karaciğer sirozu tanısı olan hastalarda, 2 ay içerisinde olan MELD-Na skorundaki artış ve platelet sayısındaki azalma, H. pylori tedavisi alan hastalarda görülmemektedir. Bu sonuçlar, karaciğer sirozu tanısı almış olup H. pylori enfeksiyonu taşıyan bireylerin enfeksiyon tedavisinin planlanması ve sonuçlandırılmasının hastalar açısından prognostik açıdan olumlu sonuçlar içerebileceğini göstermiştir. Bu sonuçlar inflamatuvar süreçlerin H. pylori tedavisi ile ortadan kalkmasına bağlanmıştır. Çalışma grubumuzda hastalar H. pylori eradikasyon tedavisini yüksek oranda tolere edebilmiş ve ciddi yan etkiler görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to determine whether the presence of H. pylori in patients with liver cirrhosis affects laboratory parameters and prognosis indicators, and to evaluate the success rate and treatment compliance of H. pylori treatment. Another aim is to assess whether there are any changes in laboratory parameters after Helicobacter pylori treatment. Materials and Methods: A total of 113 patients diagnosed with cirrhosis who underwent endoscopic gastric biopsy were included in our study, comprising 55 male and 58 female patients. The clinical and laboratory characteristics of all participants were recorded. Laboratory vares were compared between H. pylori pozitive and negative patients. The MELD-Na scores at the time of inclusion in the study and at the second month were calculated. The difference of MELD-Na score for two months were compared between patients with H. pylori who receive therapy, H. pylori positive patients without therapy and patients who had no theraphy. Findings: The mean age of the patients was determined to be 63.53 ± 11.41 years. When all 113 patients included in the study were examined, no significant difference was found between patients with and without H. pylori infection. Significant increases in MELD-Na score (11.81 ± 4.47 vs 12.74 ± 5.42, p=0.003) and decreases in platelet count (147,768.52 ± 97,892.14 vs 136,576.32 ± 87,068.14, p=0.004) were observed in all patients within 2 months. However, in patients receiving H. pylori eradication therapy, the increase in MELD-Na score (10.37 ± 4.21 vs 10.77 ± 4.83, p=0.446) and the change in platelet count (131,700.00 ± 61,491.32 vs 131,866.67 ± 63,381.02, p=0.959) were not statistically significant. Among the patients receiving H. pylori treatment, one patient could not complete the treatment due to side effects. Successful eradication was achieved in all patients who completed the treatment. Conclusion: In our study, the laboratory parameters in patients with H. pylori were similar compared to patients without H. pylori. According to our findings, the increase in MELD-Na score and the decrease in platelet count within two months were not observed in patients with liver cirrhosis who received H. pylori treatment. These results indicate that H. pylori eradication treatment in individuals diagnosed with liver cirrhosis and H. pylori infection may have positive prognostic implications. These findings are attributed to the resolution of inflammatory processes with H. pylori treatment. In our study group, patients tolerated H. pylori eradication therapy well and no serious side effects were observed.