Doğu Akdeniz deniz yetki alanları uyuşmazlığı: Avrupa Birliği'nin etkisi
The Eastern Mediterranean maritime jurisdiction dispute: The impact of the European Union
  1. Tez No: 862926
  2. Yazar: İSMİHAN TOPDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Doğu Akdeniz deniz yetki alanları uyuşmazlığı başlıca aktörleri Türkiye, Yunanistan ve GKRY olan çok katmanlı ve çok taraflı bir uyuşmazlıktır. Söz konusu uyuşmazlığın başlıca taraflarının AB üyesi olan ve olmayan ülkeler olması ise uyuşmazlık çözümünde AB'nin rolünün araştırılmasını gerekli kılmıştır. Bu bakımdan bu çalışma Doğu Akdeniz deniz yetki alanları uyuşmazlığında AB'nin uyuşmazlığa etkisini entegrasyon faaliyeti boyutuyla analiz etmektedir. Bu çerçevede ilk bölümde uluslararası uyuşmazlıkların barışçıl çözüm yöntemlerine yer verilmiştir. İkinci bölümde ise bir uluslararası aktör olarak AB'nin entegrasyon faaliyeti ile çatışmaları dönüştürmek amacıyla uyguladığı koşulluluk, sosyal öğrenme ve pasif uygulama mekanizmasına yer verilmiştir. AB uyuşmazlıkların taraflarını bu mekanizmalarla etkileyerek uyuşmazlıkların barışçıl çözümünü teşvik etme potansiyeline sahip bir aktör olarak konumlanabilmektedir. Çalışmada AB'nin Doğu Akdeniz deniz yetki alanları uyuşmazlığında Türkiye'ye yönelik tek taraflı koşulluluk yaklaşımını benimsediği ve bunun ise üye devletlerin uyuşmazlıktaki poziyonunu güçlendirdiği tespit edilmiştir. AB'nin uyguladığı tek taraflı koşulluluk yaklaşımının ise beraberinde toplumlar arasındaki etkileşimi kısıtlayıcı bir unsur olduğu ortaya konulmuştur. Ayrıca Türkiye'nin üyelik perspektifini yitirmesi ve AB şüpheciliği ile AB değerlerinden uzaklaşmasının Doğu Akdeniz uyuşmazlığında AB ile uyumlu dış politika yapımını kısıtladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Eastern Mediterranean maritime jurisdiction dispute is a multilayered and multilateral dispute whose main actors are Turkey, Greece and the GCASC. The fact that the main parties to this dispute are EU and non-EU member states has made it necessary to investigate the role of the EU in dispute resolution. In this respect, this study analyzes the EU's impact on the dispute in the Eastern Mediterranean maritime jurisdiction dispute through the dimension of integration activity. In this framework, the first part of the study focuses on the methods of peaceful settlement of international disputes. In the second part, conditionality, social learning and passive enforcement mechanisms applied by the EU as an international actor in order to transform dispute through its integration activity are discussed. By influencing the parties to disputes through these mechanisms, the EU can be positioned as an actor with the potential to promote the peaceful settlement of disputes. The study found that the EU adopted a unilateral conditionality approach towards Turkey in the Eastern Mediterranean maritime jurisdiction dispute, which strengthened the position of the member states in the dispute. It has been revealed that the unilateral conditionality approach applied by the EU is a limiting factor in the interaction between the societies. In addition, Turkey's loss of its membership perspective, its EU skepticism and its move away from EU values have been found to restrict EU-compatible foreign policy making in the Eastern Mediterranean dispute.