Örgütsel adalet örgütsel sinizm ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkilerin sağlık çalışanları üzerinde incelenmesi
Examination of the relationships between organizational justice, organizational cynicism, and turnover intention among healthcare workers
- Tez No: 862927
- Danışmanlar: DOÇ. DR. POLAT YÜCEKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Araştırmanın temel amacı, sağlık sektöründe faaliyet gösteren bireylerin örgütsel adalet algılarının örgütsel sinizme ve işten ayrılma niyetine etkisini belirlemektir. Araştırmanın evreni, Türkiye'de çalışmakta olan sağlık çalışanlarıdır. Evrenin büyük olması sebebiyle“Kolayda Örneklem Yöntemi”kullanılmıştır. Veriler kolayda örneklem yöntemi ile toplanmıştır. Veri toplama sürecinde kullanılan anketler, 20 Mayıs-30 Haziran 2023 tarihleri arasında Çanakkale Onsekiz Mart Hastanesi'nde görev yapan sağlık çalışanlarına uygulanmıştır. Araştırmadaki anketler 4 bölümden oluşmaktadır. Anketin birinci bölümünde Nieef ve Moorman (1993) tarafından geliştirilen Türkçe uyarlaması Gürbüz ve Mert (2009) yapılan 20 ifadeli örgütsel adalet ölçeği kullanılmıştır. Anketin ikinci bölümünde Brandes ve arkadaşları (1999) tarafından geliştirilen Türkçe uyarlaması Kalağan (2009) yapılan 13 ifadeli örgütsel sinizm ölçeği kullanılmıştır. Anketin üçüncü bölümünde Wayne ve arkadaşları (1997) tarafından geliştirilen Türkçe uyarlaması Küçükusta (2007) yapılan 3 ifadeli işten ayrılma niyeti ölçeği kullanılmıştır. Dördüncü bölümünden ise katılımcıların sosya demografik özelliklerini belirlemek için 6 adet soru kullanılmıştır. Toplanan verilere normallik analizi faktör analizi geçerlilik ve güvenirlik analizi korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır ayrıca demografik değişkenlere yönelik farklılıkları tespit etmek amacıyla T testi ve ANOVA analizi uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, örgütsel adalet örgütsel sinizmi anlamlı ve negatif yönde etkilemektedir. Örgütsel adalet işten ayrılma niyetini de istatistiki açıdan anlamlı ve negatif yönde etkilemektedir. Örgütsel sinizm ile işten ayrılma niyeti arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki etkilemektedir. Katılımcıların demografik özelliklerine göre farklılıkları tespit etmek için yapılan T-testi ve ANOVA analizlerine göre katılımcıların görev süreleri ile görev yaptıkları pozisyon ile örgütsel adalet arasında anlamlı bir farklılıklar belirlenmiştir. Ek olarak örgütsel sinizm ile görev ve cinsiyet arasında farklılaşma belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to determine the effect of organizational justice perceptions on organizational cynicism and turnover intention of individuals working in the health sector. The population of the research is the healthcare professionals working in Turkey. Due to the large size of the population,“Convenience Sampling Method”was used. The data were collected by convenience sampling method. The questionnaires used in the data collection process were applied to healthcare professionals working in Çanakkale Onsekiz Mart Hospital between May 20-June 30, 2023. The questionnaires in the study consist of 4 sections. In the first part of the questionnaire, the 20-item organizational justice scale developed by Nieef and Moorman (1993) and adapted into Turkish by Gürbüz and Mert (2009) was used. In the second part of the questionnaire, the 13-item organizational cynicism scale developed by Brandes et al. (1999) and adapted into Turkish by Kalağan (2009) was used. In the third part of the questionnaire, the 3-word turnover intention scale developed by Wayne et al. (1997) and adapted into Turkish by Küçükusta (2007) was used. In the fourth part, 6 questions were used to determine the sociodemographic characteristics of the participants. The collected data were subjected to normality analysis, factor analysis, validity and reliability analysis, correlation and regression analyses, and T-test and ANOVA analysis were applied to determine the differences in demographic variables. According to the results obtained in the study, organizational justice significantly and negatively affects organizational cynicism. Organizational justice also has a statistically significant and negative effect on turnover intention. There is a significant and positive relationship between organizational cynicism and turnover intention. According to the T-test and ANOVA analyses conducted to determine the differences according to the demographic characteristics of the participants, significant differences were determined between the tenure and position of the participants and organizational justice. In addition, a differentiation was determined between organizational cynicism and position and gender.