Bibliyoterapiye dayalı Türkçe öğretim uygulamalarının özel yetenekli ve olağan gelişim gösteren öğrencilerin yazılı anlatım becerileri ve yazmaya yönelik tutumlarına etkisi
The effect of bibliotherapy-based Turkish language teaching practices on written expression and attitudes towards writing of gifted and non-gifted students
  1. Tez No: 862936
  2. Yazar: RÜMEYSA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUNA ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu araştırmanın amacı bibliyoterapiye dayalı Türkçe öğretim uygulamalarının özel yetenekli ve olağan gelişim gösteren öğrencilerin yazılı anlatım ve yazmaya yönelik tutumlarına etkisini incelemektir. Örneklem grubu 2023-2024 eğitim-öğretim yılında İstanbul ilinin Üsküdar ilçesinde özel bir ilkokulda 2. sınıfta eğitim gören 18 özel yetenekli 18 olağan gelişim gösteren toplam 36 öğrenciden oluşmaktadır. Deney grubu 9 özel yetenekli, 9 olağan gelişim gösteren; kontrol grubu 9 özel yetenekli, 9 olağan gelişim gösteren öğrenciden oluşmaktadır. Deney grubunda 8 hafta boyunca bibliyoterapi temelli Türkçe öğretim uygulamalarıyla eğitim yürütülürken kontrol grubuna herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Araştırma karma araştırma yönteminin iç içe karma deseni ile yürütülmüştür. Yöntem çerçevesinde nicel verilerin toplanmasında ön test ve son test olarak Yazmaya Yönelik Tutum Ölçeği (Tavşanlı, 2019) kullanılmıştır. Nitel verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından belirlenen“Pasta Mumu”isimli konudan hareketle ön test ve son test olarak deney ve kontrol grubuna metin yazdırılmıştır. Ayrıca araştırmacı tarafından hazırlanan ve sadece deney grubuna uygulanan yarı yapılandırılmış görüşme formundan yararlanılmıştır. Elde edilen nicel veriler SPSS 23. paket programıyla analiz edilmiştir. Nitel veriler ise içerik analiziyle analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre deney grubunun yazmaya yönelik olumlu tutum geliştirmişlerdir. Kontrol grubunda anlamlı bir sonuç elde edilmemiştir.“Pasta Mumu”isimli ön test ve son test metni verilerinin içerik analizi sonucunda bibliyoterapi temelli Türkçe öğretim uygulamaları öğrencilerin sözcük dağarcıklarında, farkındalıklarında, iletişim becerilerinde artış gözlenmiştir. Ayrıca yapılan görüşme sonuçlarına göre hem özel yetenekli hem de olağan gelişim gösteren öğrencilerin Türkçeye karşı yazmaya karşı daha olumlu tutum geliştirdikleri ve Türkçe derslerinin diğer derslerini de desteklediğini ifade etmişlerdir. Araştırma sonuçları dikkate alındığında bibliyoterapiye dayalı Türkçe öğretim uygulamalarının hem özel yetenekli hem de olağan gelişim gösteren öğrencilerin bilişsel, duyuşsal, akademik ve dil becerilerinin gelişiminde oldukça olduğunu belirtmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of bibliotherapy-based Turkish teaching practices on the attitudes of gifted and ordinary development students towards writing and writing. The sample group consisted of a total of 36 students, 18 gifted and 18 ordinary development students, studying in the 2nd grade in a private primary school in Üsküdar district of Istanbul province in the 2023-2024 academic year. The experimental group consisted of 9 gifted and 9 ordinary development students; the control group consisted of 9 gifted and 9 typically developing students. In the experimental group, education was carried out with bibliotherapy-based Turkish language teaching practices for 8 weeks, while no intervention was made in the control group. The research was conducted with the nested mixed design of the mixed research method. Within the framework of the method, Attitude Towards Writing Scale (Tavşanlı, 2019) was used as pre-test and post-test to collect quantitative data. In the collection of qualitative data, a text was written to the experimental and control groups as a pre-test and post-test based on the topic named“Cake Candle”determined by the researcher. In addition, a semi-structured interview form prepared by the researcher and applied only to the experimental group was used. The quantitative data obtained were analysed with SPSS 23. package programme. Qualitative data were analysed by content analysis. According to the results obtained, the experimental group developed a positive attitude towards writing. No significant result was obtained in the control group. As a result of the content analysis of the pre-test and post-test text data titled“Cake Candle”, bibliotherapy-based Turkish language teaching practices increased students' vocabulary, awareness and communication skills. In addition, according to the results of the interviews, both gifted and ordinary development students developed more positive attitudes towards Turkish language and writing and stated that Turkish lessons supported their other lessons. Considering the results of the research, it is possible to state that Turkish teaching practices based on bibliotherapy are quite effective in the development of cognitive, affective, academic and language skills of both gifted and ordinary development students.